Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Izraeli si lidé po očkování můžou dát pizzu nebo hummus. Země láká na bezplatné jídlo

Jeruzalém Izraelské úřady se snaží povzbudit zájem o očkování mezi skeptiky a nabízejí za účast na očkovacím programu pohoštění zdarma. Jak napsala agentura Reuters, v úterý byla v nabídce pizza, cizrnová kaše, dezert a šálek kávy.

Izrael je sice v očkování vůdčí zemí světa - nejméně jednu dávku už dostaly čtyři z devíti milionů občanů a druhou více než 2,6 milionu lidí - mezi mladšími ročníky ale vůči vakcinaci přetrvává nedůvěra.

Úřady v Tel Avivu se ji rozhodly překonat pomocí nabízeného pohoštění. Do programu se zapojily místní restaurace, které jídlo dodávají do očkovacích center.

Očkovaní si dnes mohli dojít pro dezert zdarma.
Ženy obdržely po očkování kávu a kousek pizzy.

Úterní menu sestávalo z hummusu, pizzy a místního dezertu zvaného kanafeh. Podle Reuters byla akce úspěšná, protože se dostavilo několik desítek lidí.

„Přišli jsme se nechat naočkovat. Doposud jsme měli strach, ale protože budou zavedena omezení (pro neočkované), nemáme na výběr. A je příjemné dostat k tomu pizzu a kávu,“ řekla pracovnice městské správy Lizi Kricerová.

Izrael má v plánu uvolnit v neděli část omezení a znovu nechat otevřít hotely nebo tělocvičny pro ty, kdo se nechali naočkovat nebo covid-19 prodělali a jsou považovaní za imunní proti nákaze. Izraelci žijí v uzávěře od konce prosince.

Očkuje se vakcínou Pfizer/BionTech a Izrael poskytuje výrobci informace o naočkovaných. Podle největší pojišťovny se ve skupině 600 000 lidí naočkovaných dvěma dávkami snížil počet symptomatických případů covidu-19 o 94 procent.

Město podle mluvčího telavivské radnice Ejtana Švarce doufá, že nabízené pohoštění navodí v očkovacích centrech „rodinnou atmosféru“ a přiláká váhající.

„Nechal jsem se naočkovat a říkám všem, aby přišli taky, abychom si chránili své zdraví. A je tady také kanafeh, velmi chutný,“ vzkázal spoluobčanům po naočkování šedesátiletý učitel Iman Dasui.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...