6. června 2019 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael má prvního otevřeně homosexuálního ministra, povede resort spravedlnosti

Nový izraelský ministr spravedlnost Amir Ohana se otevřeně hlásí k homosexuální... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový izraelský ministr spravedlnost Amir Ohana se otevřeně hlásí k homosexuální... | foto: Wikimedia/Igor ZeigerČTK

Jeruzalém Novým ministrem spravedlnosti v izraelské vládě se stal dosavadní poslanec vládní strany Likud Amir Ohana. V čele resortu tak poprvé zasedl ministr, který se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci, uvedla ve čtvrtek agentura DPA. Premiér Benjamin Netanjahu Ohanu jmenoval ve středu, nahradí dosavadní ministryni Ajelet Šakedovou.

Šakedová v Netanjahuově kabinetu skončila společně se svým stranickým kolegou Naftalim Bennettem, ministrem školství. Premiér oba odvolal o víkendu. Šakedová i Bennett jsou členové nacionalistické strany Nová pravice, která je rivalem Likudu. Ve vládě zůstávali navzdory tomu, že Nová pravice v dubnových volbách do parlamentu neuspěla a nedostala se do něj. Strana se nyní připravuje na zářijové předčasné volby, které se budou konat kvůli tomu, že Netanjahu nedokázal včas dojednat vznik nové vládní koalice.

Právník Ohana je v izraelské politice považován za velkého Netanjahuova stoupence. Podle listu Haarec je rovněž zastáncem legislativních změn, které by premiérovi pomohly získat imunitu před stíháním pro korupci.

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit v únoru na základě policejního šetření oznámil, že Netanjahua hodlá ve třech kauzách obvinit z korupce a podvodu.

ČTK