Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Japonsko před olympiádou dál bojuje s šířením koronaviru. Vyhlásilo stav nouze v dalších třech prefekturách

Lidé s ochrannými rouškami v Tokiu. foto: ČTK

Tokio - Japonsko vyhlásilo do konce května stav nouze v dalších třech prefekturách zasažených epidemií covidu-19. S odvoláním na ministra hospodářství o tom v pátek informovala agentura Reuters. Země se nedlouho před zahájením letní olympiády potýká s šířením nakažlivější varianty koronaviru.
  7:25aktualizováno  14:54

Japonskou Ósaku čekají nová opatření. Chystá se i zrušení štafety s olympijskou pochodní

Prefektury Hokkaidó, Okajama a Hirošima se v neděli připojí k metropoli Tokiu, Ósace a čtyřem dalším prefekturám, kde již nyní platí stav nouze do 31. května, oznámil v pátek ministr hospodářství Jasutoši Nišimura, který je zodpovědný za opatření proti šíření covidové pandemie.

V oblastech, kde platí nouzový stav, musí restaurace a bary zavírat nejpozději ve 20:00 a nesmějí podávat alkohol. Kina či nákupní centra musí zkrátit otevírací dobu. Diváků na velkých sportovních a kulturních akcích může být nejvíce 5000, uvedla agentura Kjódó.

Japonský premiér Jošihide Suga prohlásil, že opatření v dalších třech prefekturách byla zavedena kvůli rychlému tempu nárůstu případů infekce koronavirem. Celostátní stav nouze ale vláda podle něj nezvažuje a Japonsko je podle premiéra schopno uspořádat bezpečnou olympiádu. Poradce japonské vlády pro boj s koronavirem nicméně zdůraznil, že Japonsko musí pečlivě monitorovat šíření indické varianty koronaviru, která je velmi nakažlivá.

Japonsko s vakcinací nespěchá.
Japonsko s vakcinací nespěchá.

„Pokud budou dodržována přísná preventivní opatření, která zajistí, že se řadoví Japonci nedostanou do kontaktu se sportovci a dalšími lidmi, kteří v souvislosti s olympiádou přijedou, je možné uspořádat bezpečné olympijské hry,“ uvedl Suga. Sdělil rovněž, že za účelem lepší ochrany obyvatel Japonska se Tokiu podařilo zajistit vakcíny pro dalších 25 milionů lidí od firem Pfizer a BioNTech, které budou dodány do září.

Olympiáda jako opravdu nebezpečný zážitek? Japonci nestíhají očkovat, dobrovolníci se bojí nákazy

Země současně patří k nejpomalejším ve vyspělém světě, pokud jde o vakcinaci proti covidu-19. Podle statistiky agentury Reuters byla dosud naočkována pouze tři procenta populace. Podle expertů se japonské zdravotnictví nachází na hraně svých kapacit. 

Vyhlášení stavu nouze v dalších třech z celkem 47 japonských prefektur se odehrává jen deset týdnů před předpokládaným zahájením letních olympijských her v Tokiu, proti nimž v Japonsku roste odpor veřejnosti. On-line petici proti konání her podle organizátorů od jejího zahájení 5. května podepsalo 350 000 lidí. Olympiáda se měla původně konat v roce 2020, kvůli pandemii byla o rok odložena.

Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo mnohé vyspělé státy, vyhnulo. V zemi se 126 miliony obyvatel se podle Univerzity Johnse Hopkinse od počátku epidemie potvrdilo něco přes 673 000 případů koronaviru, přičemž denně jich přibývá do 7000. Více než 11 300 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

Autor:
Témata: Japonsko, Koronavirus

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat