130 let

Britský premiér Boris Johnson | foto:  Eddie Mulholland/Pool via, Reuters

Rozhovor

‚Johnson ještě není mrtvý.‘ Britský analytik: O premiérově budoucnosti rozhodnou jeho kolegové

Svět
  •   21:09
Britský premiér Boris Johnson prožívá nejtěžší krizi svého mandátu. Jedná se o zahradní večírek, který se uskutečnil v květnu 2020 i přes platné restrikce pro setkávání osob z rozdílných domácností. Johnson se párty osobně zúčastnil – podle svých slov jen na 25 minut. I to ale podle kritiků stačí na to, aby rezignoval na svůj post.

Premiér zvolil dvousečnou strategii. V parlamentu se sice ve středu omluvil za své konání a politoval toho, že akci, na které se podával alkohol, včas nerozpustil. Zároveň však zopakoval své stanovisko, že se nedopustil ničeho špatného, poněvadž večírek tehdy považoval za „pracovní akci“.

Večer stejného dne to podle deníku The Times znovu řekl svým konzervativním kolegům, přičemž rezignaci jasně odmítl.

To ale podle analytika britského deníku The Guardian Tima Balea nakonec nemusí záviset na něm. Johnson podle něj sice dosud neutrpěl smrtící ránu, ale o jeho budoucnosti rozhodnou především kolegové. Pokud zbytek Konzervativní strany usoudí, že Johnson nadále není přínosem pro její budoucí volební výsledek, půjde z kola ven. Na hodnocení případu britského ministerského předsedy se Lidovky.cz analytika Balea ptaly v rozhovoru.

Tim Bale

Analytik britského deníku The Guardian se narodil v roce 1965. Přednáší politologii na londýnské Queen Mary University.

Vydal několik knih. Mezi nimi například The Conservatives since 1945: the Drivers of Party Change (Konzervativci po roce 1945:Co pohánělo změny uvnitř strany, 2012).

Tim Bale.

Lidovky.cz: Boris Johnson je v úzkých kvůli „lockdownové“ zahradní párty. Může se z toho ještě dostat?
Ještě není mrtvý – utrpěl zranění, která jsou vážná, ale zatím ne smrtelná. Momentálně bych si na jeho přežití nevsadil, ale na pád ještě také ne.

Lidovky.cz: Je tahle krize v něčem horší než ty, kterým už v minulosti čelil?
Už se dostal do řady vážných potíží. Jak ve smyslu svého barvitého osobního života: mám na mysli milostné aféry, potraty jeho milenek, neplánovaná těhotenství a tak dále. Tak ve smyslu politické kariéry: v zápase o stranické vedení, vyjednávání s Evropskou unií, špatné zvládání pandemie. Ale tohle je pravděpodobně nejhorší, protože je v sázce tak moc: veřejnost se proti němu skutečně obrátila a může ztratit křeslo (premiérské – pozn. red.), o kterém snil od doby, kdy byl malým chlapcem.

Lidovky.cz: Stojí za Johnsonem stále Konzervativní strana?
To je otázka za milion dolarů (v originále „za 64 tisíc dolarů“ – podle populární televizní show The $64,000 Question – pozn. red.). Řekl bych, že jeho kolegové čekají, co z téhle krize vyplyne v průzkumech veřejného mínění. Pokud jeho lapálie nepoloží hodnocení vlády jako celku a neumožní opoziční Labouristické straně převzít vedoucí pozici, možná že mu konzervativci ještě dají šanci a spokojí se s tím, že je to prostě krize přicházející v půlce mandátu, ze které se mohou vyhoupnout zpátky nahoru.

Lidovky.cz: Koho vidíte jako jeho možného nástupce?
V nejlepší pozici se podle mě nachází ministr financí Rishi Sunak.

Lidovky.cz: Myslíte, že se pod jeho vedením konzervativci posunou politicky víc doprava, nebo spíš naopak?
Ministr Sunak i jeho hlavní rivalové v rámci strany jsou mnohem konvenčnější konzervativci než Johnson. Jsou pro malý stát, nízké daně a fiskální zodpovědnost, takže v tomto smyslu spíš doprava.

Autor: Štěpán Hobza