26. září 2019 16:07, aktualizováno  20:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnsonova prohra. Parlament odmítl pauzu kvůli jeho straně, hovořilo se i o nových volbách

Britský parlament. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský parlament. | foto: AP Photo

Londýn Britští poslanci ve čtvrtek odmítli přerušit zasedání Dolní sněmovny do 3. října kvůli konferenci vládní Konzervativní strany. Informovala o tom agentura Reuters. Předseda dolní komory John Bercow ve čtvrtek kromě toho prohlásil, že podle stávajících pravidel se případné parlamentní volby nemohou uskutečnit do konce října, kdy má Británie opustit Evropskou unii.

Johnson ve středu v Dolní sněmovně prohlásil, že parlament je paralyzovaný a měl by buď nechat vládu dotáhnout do konce brexit, nebo vyslovit kabinetu nedůvěru a umožnit nové volby, které však opozice odmítá.

Poslanci přitom ve středu zasedli po více než dvou týdnech vynucené pauzy, když den předtím nejvyšší soud označil za nezákonné a od počátku neplatné vládní rozhodnutí přerušit parlamentní schůzi na pět týdnů.

Bercow: Nejhorší atmosféra za 22 let

Nebývale útočná a vyhrocená středeční debata v dolní komoře britského parlamentu, do níž se kontroverzními výroky o zavražděné poslankyni Jo Coxové zapojil i premiér Boris Johnson, měla ve čtvrtek na britské politické scéně silnou dohru. Předseda Dolní sněmovny John Bercow vyzval poslance, aby se krotili, a Johnsona za jeho slova kritizovala nejen opozice, ale i někteří členové jeho Konzervativní strany, jeho sestra a manžel Coxové. 

„Atmosféra v Dolní sněmovně byla horší než při jakékoli jiné debatě, kterou jsem za 22 let zažil,“ komentoval Bercow výměnu názorů, která se odehrála především mezi Johnsonem a opozičními zákonodárci. Náladu v sále označil za „jedovatou“.

Kritiku vyvolaly především Johnsonovy výroky na adresu labouristické proevropské poslankyně Coxové, která byla v roce 2016 zavražděna týden před referendem o britském odchodu z EU. Johnson totiž prohlásil, že nejlepším způsobem, jak uctít její památku, je „dotáhnout brexit do konce“.

Manžel zavražděné Brendan Cox uvedl, že ho šokovala vyhrocená vyjádření na obou stranách. Johnsonova sestra, novinářka a moderátorka Rachel Johnsonová, která patří k hlasitým zastáncům setrvání země v EU, slova svého staršího sourozence označila za nevkusná.

Labouristická poslankyně Paula Sherriffová, s níž se Johnson tvrdě střetl, poukázala na to, že také mnoho ze současných poslanců čelí každý den výhrůžkám smrtí. „A v nich jsou citována jeho (Johnsonova) slova jako ‚zákon o kapitulaci‘, ‚zrada‘, ‚zrádce‘, uvedla Sherriffová s odkazem na zákon proti brexitu bez dohody, který poslanci přijali na začátku měsíce.

S blížicím se brexitem Sněmovna zasedat musí

Britský parlament zpravidla nejedná během stranických konferencí, ale opozice se domnívá, že v nynějším období, které s ohledem na blížící se brexit považuje za zásadní, Dolní sněmovna zasedat musí. Takový názor ve čtvrtek zastávalo 306 poslanců proti 289. Konzervativci oznámili, že jejich konference přesto bude pokračovat.

V Dolní sněmovně se ve čtvrtek hovořilo také o možných parlamentních volbách. Labouristický poslanec Richard Burgon se otázal Bercowa, zda je pravda, že parlamentní volby lze podle stávajících pravidel uspořádat nejdříve 5. listopadu.

„Mohu potvrdit, že moje chápání volebního harmonogramu podle stávajícího statutárního rámce se shoduje s tím jeho,“ poznamenal Bercow.

Johnson už dvakrát žádal parlament, aby umožnil konání předčasných voleb, ale opoziční strany to odmítají, dokud nebude odstraněno riziko odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.