Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kartičky imunity a domácí testy. Epidemiolog, který se podílel na vymýcení neštovic, vysvětluje, co čeká svět

Epidemiolog Larry Brilliant pracoval v týmu WHO, který v 70. letech vymýtil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Epidemiolog Larry Brilliant pracoval v týmu WHO, který v 70. letech vymýtil... | foto: Cashinj - Wikimedia commons (CC BY-SA 4.0)

San Francisco Larry Brilliant, přední světový epidemiolog, který se podílel na vymýcení pravých neštovic v Bangladéši a Indii, prozradil v rozhovoru pro americký magazín Wired své vize ohledně světového vývoje epidemie koronaviru. Vědec ji označuje jako “nejnebezpečnější pandemii naší doby.” Přesto si zachovává naději a věří, že k úspěšnému vymýcení bude třeba splnit tři kroky.

Brilliant, který v minulosti pracoval pro WHO i Google, se epidemiemi zabývá celou svou kariéru. Globální pandemie byla podle něj jen otázkou času, ačkoli vědecká komunita podle jeho slov před tímto scénářem varovala již dlouho před vypuknutím.


Epidemiolog věří, že koronavirem se může nakazit celá populace, jelikož nikdo nemá vyvinutou imunitu. Lidé si ji vybudují až po vyléčení z choroby, ale pro úspěšné vymýcení bude potřeba, aby si tuto imunitu vybudovaly desítky, ne-li stovky milionů lidí, řekl vědec v rozhovoru.

Epidemiolog Larry Brilliant v roce 2015.

Epidemiolog Larry Brilliant v roce 2015.

Tvrdá opatření, jako je izolace a uzavření škol či hranic, jsou podle Brillianta správná, ale neochrání společnost úplně. „To je dobře, protože my chceme, aby se virus postupně rozšířil. Ale pokud nákazu zpomalíme, mnoho lidí se nakazí až později, kdy už bude vynalezena vakcína. Nebojím se, že bychom ji během 12 až 18 měsíců nevynalezli,” myslí si vědec. Vakcína společně s dostatečně rozvinutou imunitou ve společnosti jsou podle něj klíčové pro vytvoření kolektivní imunity - tedy takového stavu, kdy je aspoň 70 % populace imunní vůči nemoci.

Špička ledovce

Brilliant zdůraznil, že hlavní je testovat co nejvíce lidí. Testy by se měly dělat v náhodných oblastech, aby se zjistilo, kde se virus skutečně nachází. „Potřebujeme něco jako těhotenský test, aby se mohl každý otestovat doma,” sdělil vědec.

Aby se vše vrátilo do normálního chodu, budou podle epidemiologa zapotřebí tři věci. Zaprvé potřebujeme zjistit reálný rozsah nákazy. „Buď je nákaza jen špička ledovce, nebo je jako pyramida, kterou vidíme celou. Pokud teď vidíme pouze zlomek skutečného rozsahu nákazy, pak jsme v pěkné kaši,” řekl Brilliant.

Druhým krokem je vynález účinné vakcíny. Třetí, podle lékaře nejdůležitější věcí, bude vybudování imunity u lidí v klíčových pozicích, jako jsou zdravotní sestry, lékaři, policisté, učitelé či pečovatelky v domovech pro seniory.

Brilliant navrhuje, aby každý z těchto vyléčených pracovníků dostal jakousi „kartičku imunity,“ tedy zvláštní legitimaci, která by potvrzovala, že daný jedinec je imunní a neinfekční. „Pak můžeme poslat své děti do školy, či zajít k zubaři a být si jistí, že se nenakazíme. Až se stanou tyto tři věci, situace se vrátí k normálu,” myslí si epidemiolog.

Na epidemii ale Brilliant vidí i určitá pozitiva. V rozhovoru říká, že ho překvapila míra empatie a vzájemné pomoci v krizové situaci a oceňuje také obětavou práci sester a lékařů. „Tato bezprecedentní a náročná situace nás otestuje. Až se z ní dostaneme, možná to bude jako po druhé světové válce - zamyslíme se nad tím, co způsobilo takové rozdělení v naší společnosti,” uzavřel vědec.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...