Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je to politický proces, prohlásil Puigdemont. K soudu do Madridu nepojede

Svět

  21:41
BRUSEL/MADRID - Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je od pondělí s několika členy své bývalé vlády v Belgii, se ve čtvrtek soudního jednání v Madridu nezúčastní. Informují o tom španělská média.

Carles Puigdemont na tiskové konferenci v Bruselu. foto: Reuters

Puigdemont v prohlášení pro tisk rovněž odmítl páteční odvolání jeho vlády Madridem a obvinění ze vzpoury, kvůli nimž jsou on a jeho exministři na čtvrtek a pátek předvoláni před vyšetřujícího soudce, označil za politický proces.

„Tato obvinění nemají právní základ a jejich cílem je trestat myšlenky. Stojíme před politickým procesem,“ uvádí se v prohlášení, které bylo učiněno jménem „legitimní vlády Katalánska“. Dále se v něm píše, že Puigdemont a několik ministrů, kteří jsou v Belgii, nepojede do Madridu vypovídat před vyšetřujícího soudce. Část „ministrů“, která zůstala ve Španělsku, ale podle prohlášení prý před soudem vypovídat bude.

Puigdemont: Madrid chce trestat myšlenky

V textu se opět uvádí, že ministři a premiér se v Bruselu nechtějí schovávat před spravedlností. Chtějí nadále bránit práva a svobody katalánského lidu. „Přijmeme tresty vězení, které nás čekají a které vypovídají o tom, co zažívá nyní španělská demokracie,“ píše se v závěru dokumentu.

Sesazený katalánský premiér se chce bránit vydání do Španělska

Španělská prokuratura vznesla obvinění vůči sesazené katalánské vládě a bývalému vedení regionálního parlamentu v pondělí, jen dva dny poté, co Madrid poprvé v demokratické historii země převzal přímou správu nad autonomním regionem. 

Obvinění se týká mimo jiné toho, že tito katalánští politici přispěli k přijetí několika dokumentů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě. Už v listopadu 2015 schválil katalánský parlament, ovládaný separatisty, rezoluci o odtržení od Španělska. Letos v září přijal zákony o referendu a o přechodu k samostatnosti a minulý pátek rezoluci o nezávislosti. Všechny tyto dokumenty už zneplatnil či zablokoval ústavní soud.

Autor:

Pronájem 2+kk, 48 m2, Třeboň - Sokolská
Pronájem 2+kk, 48 m2, Třeboň - Sokolská

Sokolská, Třeboň - Třeboň II, okres Jindřichův Hradec
15 000 Kč/měsíc