1. listopadu 2017 21:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je to politický proces, prohlásil Puigdemont. K soudu do Madridu nepojede

Carles Puigdemont na tiskové konferenci v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carles Puigdemont na tiskové konferenci v Bruselu. | foto: Reuters

BRUSEL/MADRID Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je od pondělí s několika členy své bývalé vlády v Belgii, se ve čtvrtek soudního jednání v Madridu nezúčastní. Informují o tom španělská média.

Puigdemont v prohlášení pro tisk rovněž odmítl páteční odvolání jeho vlády Madridem a obvinění ze vzpoury, kvůli nimž jsou on a jeho exministři na čtvrtek a pátek předvoláni před vyšetřujícího soudce, označil za politický proces.

„Tato obvinění nemají právní základ a jejich cílem je trestat myšlenky. Stojíme před politickým procesem,“ uvádí se v prohlášení, které bylo učiněno jménem „legitimní vlády Katalánska“. Dále se v něm píše, že Puigdemont a několik ministrů, kteří jsou v Belgii, nepojede do Madridu vypovídat před vyšetřujícího soudce. Část „ministrů“, která zůstala ve Španělsku, ale podle prohlášení prý před soudem vypovídat bude.

Puigdemont: Madrid chce trestat myšlenky

V textu se opět uvádí, že ministři a premiér se v Bruselu nechtějí schovávat před spravedlností. Chtějí nadále bránit práva a svobody katalánského lidu. „Přijmeme tresty vězení, které nás čekají a které vypovídají o tom, co zažívá nyní španělská demokracie,“ píše se v závěru dokumentu.

Španělská prokuratura vznesla obvinění vůči sesazené katalánské vládě a bývalému vedení regionálního parlamentu v pondělí, jen dva dny poté, co Madrid poprvé v demokratické historii země převzal přímou správu nad autonomním regionem. 

Obvinění se týká mimo jiné toho, že tito katalánští politici přispěli k přijetí několika dokumentů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě. Už v listopadu 2015 schválil katalánský parlament, ovládaný separatisty, rezoluci o odtržení od Španělska. Letos v září přijal zákony o referendu a o přechodu k samostatnosti a minulý pátek rezoluci o nezávislosti. Všechny tyto dokumenty už zneplatnil či zablokoval ústavní soud.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz