• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Stadion Lusail Iconic, dějiště finále MS 2022 v Kataru s kapacitou pro 80 tisíc...

Stadion Lusail Iconic, dějiště finále MS 2022 v Kataru s kapacitou pro 80 tisíc fanoušků, při prvním „zátěžovém testu“: duelu mezi Al Hilálem a Zamalekem. | foto: Reuters

Reportérku v Kataru okradli při živém vstupu, mohla vybrat trest pro pachatele

Svět
  •   19:49
Argentinská sportovní reportérka Dominique Metzgerová na fotbalové mistrovství světa v Kataru hned tak nezapomene. Přímo během živého přenosu ji totiž kdosi okradl o peněženku. Další šok následoval na policejní stanici, kde jí nabídli, aby pro pachatele sama vybrala trest.

„Okradli mě, když jsem v neděli natáčela živý vstup k zahajovacímu zápasu mezi Katarem a Ekvádorem. Někdo otevřel moji kabelku a sebral mi peněženku s penězi, kartami a doklady,“ uvedla Metzgerová.

Reportérka podle listu Evening Standard zločin neprodleně nahlásila na policejní stanici v Dauhá, kde musela vyhledat oddělení určené pouze ženám. Tam ji ale čekalo překvapení. Policie totiž novinářce řekla, že si může pro pachatele krádeže sama zvolit trest.

„Řekli mi: ,Vaši peněženku najdeme. Máme všude kamery a pachatele dopadneme pomocí detekce obličeje.’ Pak se mě zeptali, co bych si přála, aby s ním právní systém udělal,“ vylíčila Metzgerová.

„Nechápala jsem, o čem mluví. Zeptali se mě: ,Chcete, abychom ho poslali na pět let do vězení? Abychom ho deportovali?’ Na to jsem jim řekla, že chci jen zpět svou peněženku a nebudu dělat rozhodnutí za právní systém,“ dodala.

Metzgerová není prvním novinářem, jenž při pokrývání šampionátu narazil na problém s místními bezpečnostními složkami. Dánský reportér Rasmus Tantholdt hovořil v živém vysílání, když ho oslovili bezpečnostní pracovníci, kteří se pokusili přenos zastavit a hrozili mu rozbitím kamery. Katarské úřady se mu později omluvily s tím, že šlo o omyl.

Irský sportovní novinář Tony O’Donoghue zase popsal, že ho policie začala kontrolovat, když v Dauhá pořizoval záběry. Reportér incident připsal na vrub špatné komunikaci mezi organizátory a bezpečnostními silami.

Katar v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale posílil bezpečnost. Deník The Telegraph uvádí, že fanoušky na osmi stadionech sleduje na dvacet tisíc kamer s technologií rozpoznání obličeje. Bezpečnostní kamery jsou také na mnoha dalších místech napříč Dauhá a návštěvníci jsou tak podle listu pod kontrolou v podstatě od vstupu do země do jejího opuštění.

Autor: dtt
  • Vybrali jsme pro Vás