Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Každý den více nakažených a obětí. V dohledné době koronavirus prý usmrtí více než tisíc lidí

Zdravotnický personál pečuje o pacienta s pneumonií způsobenou novým a neznámým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnický personál pečuje o pacienta s pneumonií způsobenou novým a neznámým... | foto: Reuters

Budapešť/Praha Počet nakažených koronavirem každým dnem roste. Nejvíce lidí umírá v čínské provincii Chu-pej, kde se nachází ohnisko nákazy, jímž je město Wu-chan. Datové soubory maďarského webu Portfolio naznačují, že současný počet dvaceti tisíc nakažených v dohledné době vzroste na 65 tisíc, mrtvých bude více než tisíc.

Podle oficiálních údajů bylo v Číně dosud koronavirem nakaženo přes dvacet tisíc lidí a zemřelo 427 lidí. Mimo Čínu ve Filipínách a Hongkongu. Maďarský web Portfolio ale naznačuje, že skutečná čísla mohou být mnohem vyšší, protože ne každý nakažený navštívil lékaře. 

To v dřívějším rozhovoru pro Lidovky.cz potvrdil i epidemiolog Rastislav Maďar. „Jeden ze scénářů vychází z pravděpodobného předpokladu, že Číňané mají hospitalizováno zhruba pět procent ze všech nakažených. Zbylých devadesát pět procent lidí má například lehčí příznaky a do nemocnice nejde. Skutečný počet nemocných tak je mnohonásobně vyšší,“ řekl epidemiolog.

Prognóza maďarského webu předpovídá exponenciální šíření – každý den více nakažených a obětí. To vzhledem k počátku epidemie není překvapivé. Rychlý nárůst mohou změnit preventivní opatření, nic tomu ale zatím nenasvědčuje. 

Nejpravděpodobnějším scénářem podle maďarského webu je, že za deset dní bude přibližně pětašedesát tisíc nakažených po celém světě a zhruba 1300 mrtvých důsledkem onemocnění na koronavirus.

Nejčastější způsob přenosu je podle expertů kapénkami ve vzduchu na vzdálenost do dvou metrů. Hlavní vstupní branou jsou ústa a nos. U nakažených dochází k těžkému zápalu dolní části plic. Epidemiologové doporučují důslednou hygienu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!