Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kdo jsou ženy ze ‚zločinem zamořených zemí’? Mladé kongresmanky, které štvou i demokraty

Svět

  11:16aktualizováno  11:22
WASHINGTON/PRAHA - Prezident Trump opět čelí ostré mezinárodní odezvě na své výroky. Premiéři Velké Británie, Nového Zélandu i Kanady kritizovali jeho slova na adresu čtyřech amerických kongresmanek s etnickým pozadím, které Trump v tweetu poslal tam, „odkud přišly“.

Kongresmanky, které se staly cílem Trumpova twitterového útoku (zleva) Ayanna Pressleyová, Ilhan Omarová, Rashida Tlaibová a Alexandria Ocasio-Cortezová. foto: Reuters

Jsou čtyři a říkají si „The Squad“ (tedy oddíl, nebo skvadra). Jsou mladé, charismatické a jako nejvíce liberální členové amerického Kongresu na sebe přitahují pozornost. Snaží se změnit tvář Demokratické strany levicovou a otevřenou politikou. Alexandria Ocasio-Cortezová, Ilhan Omarová Ayanna Pressleyová a Rashida Tlaibová svými postoji a masivní aktivitou na sociálních sítích v posledních týdnech štvou nejen republikány, ale také vedení vlastní Demokratické strany.

Kongresmanky (zleva) Rashida Tlaibová, Ilhan Omarová, Ayanna Pressleyová a Alexandria Ocasio-Cortezová během pondělní tiskové konference.

Snaží se totiž vytvořit nový progresivní proud ve straně, což obnáší i jisté „neposlušnosti“. Naposledy tak „skvadra“ učinila při hlasování o financích pro pohraniční stráž a bezpečnosti hranic, kdy všechny (jako jediné demokratky) hlasovaly proti zákonu, který předložila šéfka demokratů ve sněmovně Nancy Pelosiová.

Tento akt rebelie však devětasedmdesátiletá matadorka washingtonské politiky zahrála do autu větou, že jsou to „jen čtyři hlasy“ ve sněmovně a že čtveřice žije spíše „v twitterové světě“ než na Kapitolu. Šéfka demokratů se přitom po loňských volbách nechala častokrát vidět s mladými kongresmankami a snažila se i přes svůj věk působit jako nová krev v rámci strany. 

Alexandria Ocasio-Cortezová patří k nejhlasitějším nováčkům v americké Sněmovně...
Ilhan Omarová je jedinou poslankyní ze „Skvadry“, která se narodila mimo USA.

Dnes „Skvadru“ pravidelně ponižuje a shazuje její návrhy ze stolu, což se mladým poslankyním příliš nelíbí. Minulý týden tak Alexandria Ocasio-Cortezová na tiskové konferenci uvedla, že se jí zdá, že „Pelosiová se snaží nově zvolené barevné ženy (ze strany) vystrnadit.“

Trumpův útok

Reakce na tato slova překvapivě nepřišla od Pelosiové, ale od současné hlavy státu – prezidenta Donalda Trumpa. „Je tak zajímavé vidět ‚progresivní‘ demokratické kongresmanky, které pochází ze zemí, jejich vlády jsou naprostou katastrofou, nejzkorumpovanější a nejneschopnější na světě, jak káží lidu USA, jak by měla fungovat vláda,“ napsal prezident v neděli na Twitteru. Přitom kromě Omarové pochází zbylé tři poslankyně z USA.

14.července 2019 v 14:27, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 15:34

So interesting to see “Progressive” Democrat Congresswomen, who originally came from countries whose governments are a complete and total catastrophe, the worst, most corrupt and inept anywhere in the world (if they even have a functioning government at all), now loudly......

„Proč se nevrátí zpátky a nepomohou spravit naprosto zničená a zločinem zamořená místa odkud přišly. Pak se mohou vrátit a ukázat nám, jak se to dělá,“ pokračoval Trump na sociální síti, kde jeho slova vyvolala masivní odpudivou reakci. Byl označen za rasistu nejen médii, ale i dalšími západními politiky. To ho však nezastavilo a ve svých výpadech pokračoval i v pondělí, když o Omarové prohlásil, že patří ke stoupenkyním Al-Káidy.

Rashida Tlaibová je druhou muslimkou v americkém Kongresu společně s Omarovou.

Poslankyně Ayanna Pressleyová během tiskové konference.

„Skvadra“ na pondělní tiskové konferenci vyzvala občany USA, aby nepřistupovali na Trumpovu rétoriku, a odsoudila prezidentovo chování. „Uzrál čas prezidenta odvolat,“ uvedly ženy.

Podle CNN případ odhaluje situaci, v níž se USA ocitly: půlka Ameriky je nad Trumpovými výroky v šoku, druhá mlčí.

Mezinárodní kritika

Za své kongresmanky se po Trumpových výrocích nakonec postavila i samotná Pelosiová a prezidenta označila za rasistu. Postupně se k ní přidávají další a další demokraté a i od republikánů zaznívají slova kritiky. Například senátor a bývalý kandidát na prezidenta Mitt Romney považuje Trumpova slova za „zničující, nedůstojná a rozvratná“. K americkým politiků se následně postupně začaly přidávat i další světové hlavy států.

„Já se obvykle do politiky ostatních nevměšuji, ale je zjevné, že mnoha lidem je naprosto zřejmé, že s ním (Trumpem) vůbec nesouhlasím. My si na Novém Zélandu myslíme, že náš parlament musí být zastupitelský. Musí reprezentovat Nový Zéland, musí odpovídat jeho kulturní paletě a etnickým rozdílům. Nikdy nelze soudit původ člověka a vyvozovat z toho jeho právo působit jako člen parlamentu,“ sdělila v úterý v rozhovoru premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová.

Už v pondělí se proti Trumpovým výrokům vyjádřila britská premiérka Theresa Mayová, podle které jsou Trupova slova naprosto nepřijatelná. Její potenciální nástupci však již tak ostří nebyli. V televizní debatě britský ministr zahraničí Jeremy Hunt řekl, že je Trumpovými tweety „naprosto zděšen“, a jeho soupeř o křeslo předsedy vlády po Mayové Boris Johnson je toho názoru, že nelze používat takový jazyk a posílat lidi zpět tam, odkud přišli. Ani jeden však slova neoznačil za rasistická pravděpodobně ve snaze nepokazit si vztahy s USA v případě, že by byl zvolen premiérem.