19. ledna 2019 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Selfie není jenom pro mladé. Nejmladší kongresmanka učila starší kolegy jak být ‚cool‘

Alexandria Ocasio-Cortezová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandria Ocasio-Cortezová. | foto: Twitter.com/ @thehill

PRAHA/WASHINGTON Kybernetické moře sociálních sítí je jejím přirozeným druhým domovem. Jak v něm plavat tak učila devětadvacetiletá Alexandria Ocasio-Cortezová své starší kolegy z demokratické strany. Kromě toho, jak komunikovat na Twitteru, se politici učili také jak si udělat selfie. Většině z nich totiž účty na sítích spravují o generace mladší stážisté.

Mezi svými kolegy z demokratické strany platí za guru sociálních sítí, u mladé levicově laděné generace sbírá i díky tomu kladné body. Alexandria Ocasio-Cortezová je z nové generace politiků, pro které je zcela přirozené hledat své voliče na internetu a nebojí se být ve spletitém kybernetickém prostoru vidět. Hádá se na Twitteru, sdílí své kuchyňské recepty a ve videích tancuje před svou pracovnou.

Vyneslo jí to také v devětadvaceti letech do amerického kongresu - jako vůbec nejmladší ženu v historii. Svůj um nakládat s možnostmi internetu se pokusila zúročit i její strana. Cortezová „vyučovala“ ve čtvrtek o sociálních sítích své kolegy, kteří by v mnoha případech mohli být jejími otci či dokonce dědečky.

Newyorská kongresmanka má slušné internetové resumé - její účet na Twitteru má skoro dva a půl milionu sledujících. Její kolega Jim Himes z Connecticutu, který na semináři také dával tipy, má přitom „jen“ něco přes 76 tisíc sledujících.

Nejmladší kongresmanka v historii Alexandria Ocasio-Cortezová.
Mladá kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez.

V popisu semináře stálo, že se zabývá „nejefektivnějšími cestami, jak oslovit své voliče na Twitteru a důležitostí online komunikace“. Seminář mířil především na ty starší demokratické kongresmany, kterým účty na sociálních sítích většinu spravují lidé o generace mladší.

„Je docela zřejmé, že starší generace jsou v oblasti sociálních sítích ztracené. V kancelářích jim poté účty spravují pětadvacetiletí,“ prohlásil Himes.

S průběhem semináře se,  pochlubili i někteří účastníci. Kalifornský senátor Ted Lieu sdílel na Twitteru fotku i s Cortezovou. „Té fotce se říká selfie,“ pochlubil se novou znalostí Lieu.

„Učitelka“ Cortezová se kvůli některým svým aktivitám na sociálních sítích stala také terčem posměšků. To například když reagovala na zveřejněné video, na kterém jako univerzitní studentka divoce tancuje. Odpověděla po svém - novým videem, ve kterém tancuje před svou novou pracovnou s popiskem: „Republikánům prý připadají tancující ženy skandální. Počkejte, až zjistí, že tancují i kongresmanky.“

Semináře se zúčastnili i zástupci samotného Twitteru i delegáti kongresového Administrativního výboru.

mbMichal Bernáth

Najdete na Lidovky.cz