Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
3. prosince 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo nese vinu? Britští politici na sebe přehazují zodpovědnost za teroristický útok v Londýně

Muž později identifikovaný jako britský dopravní policista v civilu odnesl pryč... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž později identifikovaný jako britský dopravní policista v civilu odnesl pryč... | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Páteční útok v Londýně se stal součástí předvolební kampaně. Lídři dvou hlavních britských stran na sebe házeli vinu, navzájem si vyčítali předčasné propuštění teroristy a využívali téma ve svůj prospěch.

Zatímco se po pátečním útoku scházeli v ulicích Londýna lidé, aby uctili památku obětí pátečního teroristického útoku, šéfové Konzervativní a Labouristické strany na sebe házeli vinu. Útočník z London Bridge, osmadvacetiletý Usman Khan, byl totiž v minulosti odsouzený k dlouhému trestu vězení za plánování bombových útoků, ale úřady jej loni po osmi letech vězení předčasně propustily. A v tom byl právě kámen úrazu.

Oba lídři nejsilnějších stran, předseda konzervativní vlády Boris Johnson a labourista Jeremy Corbyn, tvrdili, že za propuštění Khana může partaj toho druhého. Premiér v pořadu BBC řekl, že „důvodem, proč se vrah dostal na svobodu, byl zákon levicové vlády o automatickém předčasném propuštění“. Odkazoval se tak na vládu bývalého labouristického premiéra Gordona Browna, která skončila v roce 2010.

Moderátor Andrew Marr opakovaně připomínal svému hostu a divákům, že Johnsonova strana byla u moci téměř deset let a nic s tímto zákonem neučinila, ale nemělo to efekt. Premiér i tak odmítal nést jakoukoliv zodpovědnost. Cokoliv, v čem Konzervativní strana v minulosti selhala, nová vláda napraví, pokud získá v nadcházejících volbách většinu, řekl Johnson.

Málo peněz pro policii

Premiérův hlavní rival a předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn mezitím v anglickém Yorku hřímal nad nerozvážným rozhodnutím vlády útočníka propustit, nazval jej „naprostou katastrofou“ a požadoval „opravdu podrobné vyšetřování“.

Tvrdil, že za útok mohou chyby konzervativních vlád, které snížily finanční prostředky policejním sborům, což prý vedlo ke snížení počtu strážců zákona v ulicích. „Nemůžete udržet lidi v bezpečí zdarma,“ dodal Corbyn.

Tento fakt si zřejmě uvědomuje i Boris Johnson. V programu jeho vlády se tak například objevuje navýšení investic do bezpečnostních složek. Slíbil také tvrdší tresty pro teroristy.

Skupina na London Bridge.
Jack Merritt a Saskia Jonesová.

„Myslím, že je směšné a odpudivé, že osobám tak nebezpečným, jako byl tento muž, je umožněno odsedět pouze osm let. A proto zákony změníme,“ slíbil lídr konzervativců.

Deník Sunday Times informoval, že Khan rozhodně nebyl jediným propuštěným extremistou. „V rámci jeho podmínečného propuštění mu bylo uděleno povolení vycestovat do Londýna, přestože byl jedním ze 3 tisíc extremistů na seznamu (domácí rozvědky) MI5,“ napsal list.

Nechutné volební téma

Do mediální debaty se zapojila i šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová. Ta premiéra obvinila, že se snaží na teroristickém útoku vydělat, „zpolitizovat“ jej a vytváří z něj „nechutné“ volební téma. 

„Navrhovat rychlé změny zákonů, tvrdit, že porazíme teroristy s většinovou vládou, myslím, že to zanechává nepěknou pachuť v ústech,“ uvedla pro BBC Swinsonová.

Podle posledního průzkumu společnosti YouGov by ve volbách měli konzervativci zvítězit, svůj hlas jim totiž plánuje dát 43 procent voličů. Odborníci však varují, že ačkoliv má Johnsonova strana náskok 9 procent před labouristy, nemusí to nutně znamenat většinu v parlamentu, a připomínají, že Theresa Mayová měla ještě pár dní před volbami náskok 20 procent a přesto nesestavila jednobarevnou vládu. 

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...