18. února 2019 21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo si bude zahrávat s volbami, riskuje vlastní život, hrozí nigerijský prezident

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nigerijský prezident Muhammadu Buhari | foto: wikimedia.org/Chatham House

ABUJA Nigerijský prezident Muhammadu Buhari v pondělí tvrdě varoval před pokusy jakkoli narušit prezidentské a parlamentní volby, které se v zemi budou konat v sobotu. Lidé, kteří si s volbami budou zahrávat, podle něj riskují život, uvedla agentura Reuters.

Buhari také znovu kritizoval Nezávislou národní volební komisi (INEC) a obvinil ji z nekompetentnosti. Volby se totiž měly konat už minulou sobotu, ale komise jen několik hodin před otevřením volebních středisek, kdy už se někteří z 84 milionů voličů vydali hlasovat, oznámila týdenní odklad.

Stávající prezident, který je ve volbě hlavy státu favoritem spolu s hlavním opozičním kandidátem Atikuem Abubakarem, v pondělí upozornil, že s každým, kdo by se pokusil ukrást nebo zničit volební urny či volební materiál, bude jednáno tvrdě.

Policie a armáda mají jednat nemilosrdně

„Dal jsem armádě a policii instrukce, aby byly nemilosrdné. Nechceme, abychom byli obviňováni ze špatného provedení voleb,“ řekl Buhari na mimořádné schůzi vedení své strany Všepokrokový kongres (APC) v hlavním městě Abuja. Pohrozil přitom, že každý, kdo se bude snažit zastrašovat voliče nebo zasahovat do hlasování, „to udělá na úkor vlastního života“.

Bývalý vojenský diktátor Buhari byl prezidentem zvolen v demokratických volbách v roce 2015. Muslim ze severu země Buhari tehdy ve funkci nahradil křesťana z jihu Goodlucka Jonathana. V kampani tehdy Buhari sliboval, že bude bojovat se všudypřítomnou korupcí a s radikály z hnutí Boko Haram, kteří působí na severovýchodě Nigérie. Ani jedno se mu příliš nedaří, poznamenala před časem agentura AP.

Podle pozorovatelů jsou šance Buhariho a Abubakara vyrovnané. Výsledek hlasování bude zřejmě těsný.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz