16. února 2019 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Nigérii byly jen pár hodin před začátkem posunuty o týden. Kvůli útokům na volební komise

Rádio v Nigérii ohlašovalo odložení voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rádio v Nigérii ohlašovalo odložení voleb. | foto: Reuters

Abuja Prezidentské a parlamentní volby v Nigérii, které se měly konat v sobotu, posunula nigerijská Nezávislá národní volební komise (INEC) jen pár hodin před plánovaným otevřením volebních místností o týden. Původní harmonogram není podle předsedy komise Mahmooda Yakubua proveditelný. Zpoždění odůvodnil nutností uspořádat svobodné a spravedlivé volby. Informovala o tom agentura Reuters.

INEC posunutí voleb oznámila po mimořádné schůzi. Yakubu neurčitě konstatoval, že komise tak získá čas na řešení zásadních otázek.

V uplynulých dvou týdnech bylo podpáleno několik kanceláří volební komise a oheň zničil tisíce elektronických karet voličů a jejich čteček. Některé z 36 států Nigérie se potýkají s nedostatkem nezbytných dokumentů - chybí v nich volební lístky i formuláře na zanášení výsledků.

Volby nebyly v Nigérii posunuty v Nigérii poprvé. Podobná situace v zemi nastala z logistických a bezpečnostních důvodů v letech 2011 a 2015.

V nadcházející volbě hlavy státu půjde podle předpovědí zejména o souboj dvou favoritů - dosavadního prezidenta Muhammada Buhariho a miliardáře Atikua Abubakara. Výsledky by mohly být velice těsné.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz