Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Armáda Nigeru utrpěla nejtěžší ztráty za poslední roky, při útoku na základnu zahynulo přes 70 vojáků

Nigerští vojáci během cvičení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nigerští vojáci během cvičení. | foto: Reuters

Niamey Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život 71 vojáků. Předchozí zprávy agentur večer potvrdilo nigerské ministerstvo obrany. Podle něj bylo také při útoku 12 vojáků zraněno a několik dalších se pohřešuje.

Jde o nejtěžší ztráty nigerských ozbrojených sil za poslední roky. Jak velká byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Silně ozbrojení útočníci nejspíš přijeli z Mali. Totéž místo bylo cílem útoku také 1. července a o život tehdy přišlo 18 nigerských vojáků. K akci se tehdy přihlásili teroristé z IS. Útok byl nakonec odražen, ozbrojenci také ztratili několik desítek mužů, ale na místo musely být přizvány armádní posily. „Teroristé ostřelovali základnu minomety a granáty. 

Nigerští vojáci během cvičného útoku na vojenskou základnu

Nigerští vojáci během cvičného útoku na vojenskou základnu

Oběti zemřely hlavně při explozích munice a pohonných hmot,“ sdělil bezpečnostní zdroj agentury AFP.Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. „Útočníci přijeli v desetičlenných a menších skupinách na motocyklech. Obklíčili základnu a zaútočili na ni (v úterý) v 19:25“ místního času i SEČ, uvedly zdroje agentur.

Úřad prezidenta Mahamadoua Issoufoua oznámil, že prezident předčasně ukončil účast na bezpečnostní konferenci v Egyptě a vrací se kvůli útoku domů.

Chudý Niger je stejně jako okolní státy Mali a Burkina Faso útočištěm islamistických radikálů, kteří působí na západě Afriky. Jihovýchod Nigeru sužují rovněž výpady nigerijské radikální organizace Boko Haram.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....