15. února 2019 19:21, aktualizováno  20:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočníci zabili v Nigérii 66 lidí, včetně 22 dětí. Den před důležitými volbami

Ofenziva nigerijské armády proti extremistům z militantní sekty Boko Haram. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ofenziva nigerijské armády proti extremistům z militantní sekty Boko Haram. | foto: Reuters

Abuja  Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí. Informoval o tom v pátek místní guvernér. Podle deníku Vanguard vláda povolala bezpečnostní složky, které se snaží pachatele dopadnout. V sobotu čekají Nigérii prezidentské a parlamentní volby, v pohotovosti jsou proto po celé zemi desítky tisíc vojáků a policistů.

Podle guvernéra se našla těla obětí v několika vesnicích v oblasti kolem města Kajuru. Čtyři lidé řádění útočníků se zraněními přežili a jsou nyní v nemocnici. Podle mluvčího místní vlády, kterého cituje agentura AP, lidé zemřeli během uplynulého týdne.

Stát Kaduna leží na hranici mezi křesťanským jihem země a severní částí Nigérie, obývanou převážně muslimy. Právě na severu nigerijská vláda už od roku 2009 bojuje proti povstalcům z islamistického hnutí Boko Haram.

Možná přičina? Spory o území mezi muslimy a křesťany

Za nynějším masakrem podle místních obyvatel, na které se odvolávají agentury AP a DPA, může být konflikt mezi většinově muslimskými příslušníky kočovných chovatelů dobytka z kmene Fulani a většinou křesťanskými usedlými obyvateli rolnických osad. Boje o území mezi těmito dvěma skupinami si v centrální Nigérii v posledních letech vyžádaly stovky obětí na životech.

Centrem konfliktu s islamisty jsou spíše severněji položené oblasti. Tento konflikt trvá už deset let a vyžádal si přes 27 tisíc mrtvých. Odhaduje se, že do svých domovů se kvůli bojům stále nemůže vrátit 2,5 milionu obyvatel oblasti u Čadského jezera. Podle nedávné zprávy Afrického centra pro strategická studia (ACSS) však loni počet útoků ze strany Boko Haram klesl. Loni jich podle těchto propočtů bylo 444, zatímco o rok dříve 595.

Boj s islamisty je jedním z hlavních témat nadcházejících prezidentských voleb. Současný prezident Muhammadu Buhari, který se nyní uchází o druhý mandát, sliboval už před svým prvním zvolením před čtyřmi lety, že se s radikály vypořádá

ČTK

Najdete na Lidovky.cz