Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Kolumbii našli čtyři děti, které přežily pád letadla. V džungli byly 40 dní

Svět

  7:18
V Kolumbii se po 40 dnech našly čtyři děti, které se po pádu malého letadla ztratily v amazonské džungli. Oznámil to kolumbijský prezident Gustavo Petro. Děti ve věku jeden, čtyři, devět a 13 let zachránila armáda nedaleko místa nehody letadla. Přežily údajně i díky domorodému původu.

„Radost pro celou zemi! Čtyři děti, které se ztratily v kolumbijské džungli, byly nalezeny živé,“ napsal prezident na Twitteru. V letadle byli kromě čtveřice dětí tři dospělí, a to včetně matky dětí a pilota. Letadlo Cessna 206 se zřítilo 1. května. Dospělí při havárii zemřeli a jejich těla byla nalezena v letadle.

Děti pocházely z domorodé komunity, což jim podle agentury DPA možná pomohlo přežít v džungli tak dlouhou dobu. Kromě toho jim podle deníku Guardian mohlo zachránit životy i jídlo, které jim spouštěli záchranáři letadly.

Děti přežili v nehostinných podmínkách pralesa, kde zuřily silné bouře a kde se pohybují nebezpečná zvířata či místní ozbrojené skupiny. „Je to panenský les, hustý a nebezpečný... A oni by použili znalosti, které získali v domorodé komunitě. Využili znalosti předků, aby přežili,“ řekl deníku Cambio John Moreno, jeden z původních obyvatel oblasti Vaupés.

Pátrací misi, nazvanou „Operace naděje“, sledovala v posledních týdnech celá Kolumbie. Během pátrání byly nalezeny různé stopy, včetně provizorních přístřešků či zbytků snědeného ovoce.

„Udělali jsme vše, co bylo nutné, abychom učinili nemožné možným. Využívali jsme satelity či letadla, která vypouštěla zprávy, jídlo, letáky a naději,“ řekl generál Pedro Sanchez, velitel společného vojenského velitelství pro speciální operace na letecké základně v Bogotě.

Po přistání letadla s dětmi v Bogotě na ně čekaly čtyři sanitky, které je vyzvedly a odvezly do vojenské nemocnice k odborné lékařské péči.

„Děti byly spolu. Jsou slabé, musí je prohlédnout lékaři,“ řekl Peto novinářům. „Našli je, mám z toho velkou radost,“ dodal. Prezident původně nalezení dětí ohlásil již 17. května. Následně však uvedl, že se tato informace nepotvrdila.

Děti byly pohřešovány v džungli od chvíle, kdy letadlo Cessna 206 havarovalo na trase mezi Araracuárou v provincii Caqueta a San José del Guaviare, městem v provincii Guaviare.

Autoři: ,

Grafton Recruitment Praha
LOGISTICS COORDINATOR

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 47 000 - 51 000 Kč