Dvaasedmdesátiletého německého herce, kterého mohou čeští diváci znát coby komisaře Bruna Ehrlichera z populárního seriálu Místo činu, nominovala na funkci prezidenta strana Levice. Svými dosavadními výroky ovšem herec politik vzbuzuje spíše rozpaky. A to i uvnitř strany, jež ho do prezidentských voleb vysílá.
„To, co tu nyní máme, nepovažuji za demokracii,“ prohlásil Sodann minulý týden v rozhovoru pro Sächsische Zeitung. „Pokud bych byl skutečným policistou, vzal bych do vazby šéfa Deutsche Bank Josefa Ackermanna. Asi by mě potom vyhodili, ale alespoň bych to zkusil,“ rozpovídal se známý televizní komisař, který pochází z východního Německa.
Ve stejném duchu pokračoval i tento týden. Mimo jiné uvedl, že v Německu nepanuje svoboda názorů. „V NDR nesměl obyčejný člověk kritizovat politické vedení, mohl ale vyjádřit svůj názor v rozhovoru s nadřízenými, aniž musel mít strach z postihů.
Nyní je tomu naopak. Kdo kritizuje vládu, nemusí se ničeho obávat. Kritice nadřízených ale brání strach ze ztráty práce,“ citoval Sodanna týdeník Focus.
„Je to nedůstojný kandidát na nejvyšší úřad v zemi,“ reagoval rozhořčeně Hendrik Wüst, generální tajemník křesťanských demokratů (CDU) v Severním Porýní-Vestfálsku.
Místopředseda frakce sociálních demokratů (SPD) ve Spolkovém sněmu Klaas Hübner je přesvědčen, že Sodann se podobnými prohlášeními stává „nevolitelným“. A předsedkyně strany Zelených Claudia Rothová se nechala slyšet, že Německo nepotřebuje žádného komisaře, ale někoho, kdo bude schopen ho reprezentovat.
Strana Levice se slova Petera Sodanna snažila „žehlit“: „Samozřejmě, že Německo je demokracií,“ uklidňovala novináře Monika Knocheová z vedení strany. „Vyjadřuje se poněkud nešikovně,“ připustil její stranický kolega Axel Troost. „To, že má kandidovat, si vymysleli jiní,“ řekl listu Frankfurter Allgemeine Zeitung šéf berlínské organizace strany Klaus Lederer a o celé záležitost se odmítl dál bavit.
Může za to Schwanová
A kdo že si Sodannovu kandidaturu „vymyslel“? Podle FAZ za tímto rozhodnutím stojí Oskar Lafontaine, který je jedním ze dvou předsedů strany Levice.
Původně se přitom očekávalo, že Levice podpoří kandidátku SPD Gesine Schwanovou a posílí tak její šance proti dosavadnímu prezidentovi Horstu Köhlerovi, kterého podporuje CDU/CSU a FDP.
Vedení strany se už kvůli tomu se Schwanovou sešlo k rozhovorům. Celá záležitost ale byla odložena k ledu poté, co kandidátka sociálních demokratů označila Lafontaina za demagoga.
O novém prezidentovi bude 23. května příštího roku rozhodovat tak zvané Spolkové shromáždění, jehož členy jsou poslanci Spolkového sněmu a zástupci spolkových zemí. Šance Petera Sodanna jsou obecně považovány za velmi malé.