8. března 2019 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec mlčení. Média v KLDR přiznala, že summit Trumpa a Kima skončil bez dohody

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: ČTK/AP

SOUL/WASHINGTON Severokorejská státní média v pátek poprvé přiznala, že summit mezi vůdcem KLDR Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem skončil minulý týden v Hanoji bez výsledku. Odpovědnost za to podle nich nesou Spojené státy. Trumpův poradce pro národní bezpečnost nicméně tvrdí, že americký prezident byl ochoten dál jednat, uvedla agentura Reuters.

Vyjednávání obou vrcholných představitelů skončilo v Hanoji kvůli neshodám předčasně. Důvodem byl podle Trumpa požadavek Pchjongjangu, aby byly v podstatě zrušeny všechny sankce, na což americká strana nemohla přistoupit. Šéf severokorejské diplomacie Ri Jong-ho ale později trval na tom, že Pchjongjang požadoval jen zrušení sankcí týkajících se civilní ekonomiky. 

Kim a Trump během podepisování společného prohlášení.
Prezident Trump ukazuje podepsané prohlášení.

„Veřejnost doma i v zahraničí, která doufala v úspěšné a dobré výsledky druhého summitu KLDR-USA v Hanoji, cítí lítost a viní Spojené státy z toho, že (summit) skončil bez dohody,“ napsal v komentáři severokorejský státní list Rodong sinmun.

Deník se kriticky vyjádřil i vůči Japonsku, které obvinil, že se zoufale snaží narušit vztahy mezi Pchjongjangem a Washingtonem a že si selhání summitu pochvalovalo. Tokio po skončení summitu vyjádřilo skepsi ohledně budoucnosti jaderné diplomacie. 

O tom, že jednání mezi Kimem a Trumpem skončilo nezdarem, doposud severokorejská média mlčela. Státní agentura KCNA bezprostředně po jeho skončení označila schůzku za konstruktivní a za upřímnou výměnu názorů. Dokument, který tento týden odvysílala státní televize, následně zdůraznil zejména dobrý vztah obou státníků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!