130 let
Vlajka Konfederace v areálu jihokarolínského Kongresu v Charlestonu.

Vlajka Konfederace v areálu jihokarolínského Kongresu v Charlestonu. | foto: Reuters

Konec vlajkám Konfederace v obchodech. Wal-Mart reaguje na rasismus

Svět
  •   7:31
WASHINGTON - Největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart odstraní ze svých kamenných i internetových obchodů veškeré zboží, na němž je kontroverzní vlajka americké Konfederace. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedla firma v prohlášení reagujícím na spojování tohoto symbolu s masakrem v černošském kostele v Charlestonu.

S podobným oznámením vzápětí přišel i další řetězec Sears.

Vlajka, s níž se několikrát vyfotil jednadvacetiletý běloch Dylann Roof obviněný z rasově motivované vraždy devíti černochů v Charlestonu, se dostala do středu pozornosti poté, co vůdci černošské komunity i politici začali vyzývat k jejímu odstranění z areálu jihokarolínské Sněmovny reprezentantů. Místní zákonodárci o tomto návrhu budou hlasovat poté, co se pro něj vyslovila i guvernérka Nikki Haleyová.

Síla zbrojařské lobby a uctění obětí střelby. Obama reaguje na tragédii v Charlestonu

Wal-Mart se prý rozhodl odstranit všechno zboží s vlajkou v jakékoli podobě, aby neurážel cítění nikoho. „Podnikli jsme kroky k odstranění všech položek zviditelňujících konfederační vlajku ze svého sortimentu - ať již v obchodech či na internetu,“ uvedl v prohlášení mluvčí řetězce Brian Nick. Podle Reuters si nicméně ještě po zveřejnění tohoto prohlášení šlo přes internet obchodu koupit například přímo tuto vlajku.

Sears vlajky ve svých obchodech podle vyjádření mluvčího neprodává a odstraní i další zboží, které je obsahuje. Vlajka je podle Reuters běžně k sehnání na velkých internetových obchodech jako Amazon či Ebay.

Prezidentský kandidát Romney: Odstraňte vlajku Konfederace z Charlestonu

Sporný prapor symbolizující otrokářské jižanské státy z dob americké občanské války v letech 1861-1865 americkou veřejnost i politiky rozděluje: zatímco mnozí jej považují za symbol rasové diskriminace, jiní jej označují za součást neodmyslitelného historického dědictví. Po charlestonském krveprolití však začal výrazně převládat názor, že tento symbol by měl být z veřejných míst odstraněn.

Autor: ČTK