Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letadlo s 90 lidmi se zřítilo do moře. Záchranáři našli 14 mrtvých

Libanonský voják se zbytky etiopského letadla na bejrútské pláži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libanonský voják se zbytky etiopského letadla na bejrútské pláži. | foto: Reuters

BEJRÚT Let 409 etiopské společnosti Ethiopian Airlines s 90 lidmi na palubě se zřítil v silné bouři do moře pět minut po startu z mezinárodního letiště v Bejrútu. Záchranáři v moři dopoledne našli nedaleko pobřežní vesnice Na'ameh 14 mrtvých, ostatní cestující jsou stále pohřešováni. Předchozí informace o 24 nalezených tělech byla podle libanonských úřadů nesprávná.

Letadlo mířilo do Addis Abeby. Záchranářům stěžuje pátrací akci deštivé počasí. Moře již vyplavilo sedačky, vybavení a zavazadla z letadla na pobřeží jižně od Bejrútu. Libanonský prezident Michel Sulejmán považuje teroristický útok za nepravděpodobný.

Podle libanonských úřadů posádka ztratila spojení s letištní kontrolní věží. Do moře stroj spadl asi 20 kilometrů jižně od letiště a pět kilometrů od libanonského pobřeží v půl druhé v noci.

Na letiště přijel za příbuznými cestujících, kteří netrpělivě čekají na dobré zprávy, premiér Saad Hariri. Vyhlásil státní smutek. Na místě je také čtrnáctičlenný vyšetřovací tým.

Příčina neštěstí zatím není známá, ale svědci nehody popisují, že se do moře zřítila "koule ohně". Podle libanonské armády se letoun roztrhl vedví ještě předtím, než spadl do moře.

Mnohým příbuzným se nelíbí, že letadlu byl start povolen. "Měli zdržet let o hodinu nebo dvě. Těsně před startem silně hřmělo a blýskalo se," řekl libanonské televizi jeden z příbuzných.

Na palubě Boeingu 737-800 cestovalo devadesát osob. Mezi pasažéry byla manželka francouzského velvyslance v Bejrútu Marla Piettonová. Dále v letadle bylo 54 Libanonců, 22 Etiopanů, Iráčan, Syřan, dva Libanonci s britským pasem, jeden s kanadským a další s ruským. Posádku tvořilo sedm osob.

Do záchranné akce je kromě libanonské armády zapojen také mírový sbor OSN, kyperské letectvo, britští vojáci z kyperské základny a americké námořnictvo. Libanonská vláda požádala Paříž, aby s objasněním příčin nehody pomohl Francouzský úřad pro vyšetřování leteckých nehod (BEA).

Státní společnost Ethiopian Airlines zatím nehodu nekomentovala. V Africe se tento letecký přepravce etabloval jako důležitý hráč v mezinárodní dopravě. Minulý pátek oznámil záměr nakoupit dalších deset boeingů 737-800.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Pronájem bytu 3+1 Hradec nad Moravicí
Pronájem bytu 3+1 Hradec nad Moravicí

Tyršovo nábřeží, Hradec nad Moravicí, okres Opava
10 500 Kč/měsíc