24. ledna 2017 12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přežila pád letadla s fotbalovým týmem. Letuška teď shání peníze na živobytí

Trosky letadla, ve kterém byla i většina týmu Chapecoense. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky letadla, ve kterém byla i většina týmu Chapecoense. | foto: Reuters

LA PAZ Letuška Ximena Suárezová, jedna z šesti lidí, kteří přežili listopadovou havárii letadla s hráči brazilského fotbalového týmu Chapecoense v Kolumbii, se snaží prostřednictvím kampaně sehnat peníze na svou další existenci. Matka samoživitelka dvou malých dětí potřebuje prý sto tisíc dolarů (asi 2,5 milionu korun), za dva dny jí ale dárci poslali zatím jen 175 dolarů.

„Mám malé děti, ve věku šest let a dva roky, o které se sama starám. Většinu života jsem pracovala jako letuška... Po nehodě ale už nemohu pracovat a mám psychické a fyzické problémy,“ píše Suárezová na stránkách kampaně. Osmadvacetiletá žena při zřícení letadla utrpěla zlomeninu pravé ruky, kotníku a řadu dalších menších zranění.

Suárezová přežila nehodu letadla bolivijské společnost LaMia, které se zřítilo loni 28. listopadu na cestě z bolivijského Santa Cruz do kolumbijského Medellínu. Na palubě cestovalo 77 lidí, včetně hráčů brazilského fotbalového týmu Chapecoense, jejich doprovodného týmu a novinářů, kteří letěli na finále Jihoamerického poháru. Nehodu přežili tři fotbalisté, novinář a dva členové palubního personálu.

Kolumbijští i bolivijští vyšetřovatelé v prosinci oznámili, že bezprostřední příčinou nehody byl nedostatek paliva. Zodpovědnost tak nese letecká společnost LaMia a pilot letadla Miguel Quiroga, který byl i spoluvlastníkem těchto aerolinek a při havárii zahynul.

Právě on zřejmě rozhodl o tom, že palivo na cestu vystačí. Během letu měl přitom dvě možnosti dotankovat, které nevyužil asi i proto, že let už měl zpoždění.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz