Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lidé budou umírat, oznámil Johnson. Premiér v boji s koronavirem odložil populistickou rétoriku

Svět

  14:20aktualizováno  14:21
LONDÝN/PRAHA - Britský premiér Boris Johnson je často označován za populistu. Pravidelně opakuje, že má dost odborníků, „kteří vše jen pletou“ a radám akademické veřejnosti odmítá ve většině případů přikládat váhu i jeho hlavní poradce Dominic Cummings. Když ale ve Velké Británii udeřila krize kolem koronaviru, Boris Johnson odložil svou rétoriku stranou.

Boris Johnson na tiskové konferenci foto: Reuters

„Je to nejhorší zdravotní krize za generace,“ uvedl ve čtvrtečním projevu k národu šéf britské vlády. Premiér vyhlásil, že země vstupuje do druhé fáze bojů s nebezpečnou nákazou – šíření viru už se nesnaží zabránit, jen jej zpomalit.

Od chvíle, kdy koronavirus zasáhl Velkou Británii, Boris Johnson naslouchal expertům. Při každém veřejném vystoupení vedle něj stojí hlavní vědecký poradce Patrick Vallance a šéf lékařského týmu Chris Whitty. Ve čtvrtečním projevu se nesnažil malovat situaci lepší, než je.

Šéf zdravotnického poradního týmu Chris Whitty (vlevo), premiér Boris Johnson (uprostřed) a vládní vědecký poradce Patrick Vallance na tiskové konferenci.

„Někteří lidé nazývají nákazu jen další běžnou chřipkou. Bohužel nic nemůže být více vzdálené pravdě,“ řekl Johnson v odkazu na dosavadní rétoriku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ještě začátkem týdne opakoval, že nebezpečný virus je „jen chřipka s jiným jménem“. Premiér spoluobčanům vzkázal, že další úmrtí jsou nevyhnutelná. „Musím to vám, britské veřejnosti, říct na rovinu: více rodin předčasně přijde o své milované,“ uvedl.

„Je zjevné, že koronavirus se dál šíří a bude se v příštích měsících dál šířit ve světě i v naší zemi,“ citoval z Johnsonových slov na čtvrteční tiskové konferenci zpravodajský web BBC. Nejčernější scénář, se kterým britská vláda v současnosti podle Chrise Whittyho operuje, počítá s nákazou až 80 procent 66 milionové populace s úmrtností kolem 1 procenta. Tedy kolem půl milionu mrtvých.

Nakažených mohou být tisíce

V Británii se nákaza novým typem koronaviru od konce ledna potvrdila u bezmála 600 lidí. Podle hlavního vědeckého poradce však tato čísla nemusí odpovídat realitě. Je možné, že v zemi se již nakazilo nebezpečným virem „mezi 5 až 10 tisíci lidí.“

Podle vládních expertů přitom může vrchol epidemie v Británii přijít až za deset až 14 týdnů. „Mohlo by to trvat i déle,“ řekl hlavní vědecký poradce vlády Patrick Vallance.

Vláda nyní doporučuje týdenní izolaci komukoli, kdo se potýká s výraznějším kašlem či zvýšenou teplotou. Od pátku zakazuje školní výlety do zahraničí, dále se lidem s chronickými zdravotními problémy a těm v pokročilém věku nedoporučuje vyjíždět na výletní plavby. Kvůli šíření koronaviru bude například přerušená i fotbalová Premier League.

Opatření však navzdory tomu, že se koronavirem nakazila i náměstkyně ministra zdravotnictví Nadine Dorriesová či trenér Arsenalu Mikel Arteta, nejsou tak drakonická, jako v jiných zemích. Premiér například odmítl přikročit k zákazu letů z Evropy po vzoru USA. Prezident Donald Trump ve středu zakázal leteckou dopravu mezi Evropou a USA, jedinou výjimkou však v rámci „speciálního vztahu“ zůstala Británie. Většina Američanů se tak pravděpodobně bude do své rodné země vracet skrze ostrovní stát.