Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé v Hongkongu protestovali proti zákonu o národní bezpečnosti, policie je rozehnala slzným plynem

Podle agentury AFP byl minimálně jeden účastník protestu zadržen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle agentury AFP byl minimálně jeden účastník protestu zadržen. | foto: Reuters

Hongkong Policie v Hongkongu použila slzný plyn k rozehnání nedělní demonstrace proti zákonu o národní bezpečnosti navrhovanému Pekingem. Protest úřady označily za nezákonný, policie jednoho vůdce protestního hnutí a více než 120 dalších demonstrantů zadržela.

Čínský ministr zahraničí Wang I v neděli zákon hájil a řekl, že k zajištění bezpečnosti v Hongkongu je právní reforma nezbytná. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Tisíce demonstrantů se shromáždily v centru města, aby vyjádřily nesouhlas s plánem pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Ten byl představen na zasedání čínského parlamentu a má zabránit „podvratné činnosti a separatistickým aktivitám“. Prodemokratičtí aktivisté se obávají, že norma by mohla omezit v Hongkongu svobodu.

Účastníci protestu, prvního od představení návrhu zákona, provolávali hesla prodemokratického hnutí. Menší skupina se sešla před budovou čínského zastupitelského úřadu a skandovala „zákon o národní bezpečnosti ničí dva systémy“. Naráželi tak na princip jedna země, dva systémy, který měl zaručovat městu autonomii poté, co ho v roce 1997 Peking převzal do správy od Británie. Davy skandovaly, že „nezávislost Hongkongu je jediným východiskem“.

Účastníci protestu provolávali hesla prodemokratického hnutí.
Policie v Hongkongu použila k rozehnání demonstrantů slzný plyn.

Policie demonstrantům vzkázala, že demonstrace je nepovolená a vyzvala je, aby se rozešli. Mnozí přišli v černém a volali hesla „Zastaňte se Hongkongu, Osvoboďte Hongkong a Revoluce naší doby“.

Policie zatkla známého aktivistu Tam Tak-chia, který pak sdělil, že si s ním policisté promluvili a zakázali mu účast na akcích s více než osmi účastníky.

Ministr Wang dnes prohlásil, že je „k zajištění národní bezpečnosti Hongkongu nezbytné zlepšit právní systém a vynucovací mechanismus“. „Stupňují se násilné teroristické aktivity a do hongkongských záležitostí zásadním způsobem a nelegálně zasahují zahraniční síly,“ dodal ministr. Zákon předložený čínskému parlamentu by měl podle něj neodkladně vejít v platnost.

Ministr také řekl, že se norma týká úzkého okruhu činností a neovlivní svobody ani práva Hongkongu a neohrozí nijak zájmy zahraničních firem. Lidé by se podle něj měli přestat obávat a více věřit ve stabilitu Hongkongu.

Nový zákon by měl podle návrhu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Dále uvádí, že by měla být zachována „svrchovaná soudní pravomoc“ centrální čínské vlády a „vysoká autonomie“ Hongkongu. Kdykoliv to bude potřeba, bezpečnostní orgány centrální vlády budou moci ustanovit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

„Obávám se uplatnění zákona o národní bezpečnosti, policie se ještě více vymkne kontrole. Bojím se zatčení, ale musím jít protestovat kvůli budoucnosti Hongkongu,“ řekla Reuters šestnáctiletá středoškolačka Twinnie, která nechtěla prozradit své příjmení.

Záměr Číny kritizují i USA a Británie, podle nichž by zákon omezil autonomii provincie a popřel by princip jedna země, dva systémy, který městu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví. Dění v Hongkongu představuje podle Reuters nový problém pro autoritu Pekingu, který se snaží zlomit odpor veřejnosti a posílit vládu nad městem. Hongkong se také čím dál více stává pěšcem ve zhoršujících se vztazích mezi Washingtonem a Pekingem. Loňské protivládní protesty uvrhly město do největší politické krize za desítky let, poškodily ekonomiku a představovaly největší problém pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga od jeho příchodu k moci v roce 2012.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.