10. března 2017 12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zavražděný muž byl Kim Čong-nam, potvrdila Malajsie. Žil pod jménem Kim Čchol

Kim-Jong-Nam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim-Jong-Nam | foto: AP Photos/Shizuo Kambayashi, Wong Maye-E

KUALA LUMPUR Malajsijská policie v pátek oficiálně potvrdila, že muž zavražděný 13. února na letišti v metropoli Kuala Lumpuru byl bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una. Policie nicméně nesdělila, jakým způsobem Kim Čong-nama identifikovala.

Muž, který byl zabit na letišti, měl u sebe pas se jménem Kim Čchol. Krátce po vraždě ale malajsijští vládní činitelé uvedli, že se ve skutečnosti jednalo o bratra severokorejského diktátora, který žil v dobrovolném exilu v Macau.

Malajsijská policie oficiálně potvrdila identitu zavražděného jako Kim Čong-nama až v pátek. Policejní šéf ale odmítl sdělit jakékoli detaily o identifikaci. Podle něj by tím byla ohrožena „bezpečnost svědků“.

Malajsijské úřady v uplynulých týdnech uváděly, že čekají na vzorky DNA někoho z příbuzných zavražděného, aby mohly oficiálně potvrdit jeho totožnost. Malajsijské úřady také uvedly, že tělo vydají pouze příbuzným.

Podle malajsijských vyšetřovatelů vraždu spáchaly dvě ženy, které mu na obličej nastříkaly bojový nervový plyn VX. Ze zosnování vraždy jsou podezřelé severokorejské tajné služby. Severní Korea jakýkoli podíl na vraždě odmítá. Nepotvrdila zatím ani to, že mrtvým je bratr diktátora Kim Čong-una, požaduje ale vydání těla mrtvého Severokorejce.

ČTK