10. dubna 2017 7:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský terorista Masood měl údajně vazby na radikální islámské středisko

Část londýnského centra byla po útoku Khalida Masooda v březnu několik dní uzavřena kvůli vyšetřování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část londýnského centra byla po útoku Khalida Masooda v březnu několik dní uzavřena kvůli vyšetřování. | foto: Stefan WermuthReuters

LONDÝN Terorista Khalid Masood, jehož březnový útok u londýnského parlamentu si vyžádal pět obětí, byl uveden jako kontaktní osoba na letácích pro web calltoislam.com, až do minulého týdne hlavní internetovou stránku islámského centra v Lutonu. Napsal to v pondělí list The Sunday Times. Středisko v Lutonu je podle něj jedno z nejradikálnějších v zemi.

Deník tvrdí, že na letácích, které má k dispozici, je samolepka s Masoodovým jménem a telefonním číslem, které podle jeho ověření skutečně patřilo útočníkovi z Londýna.

Středisko podle The Sunday Times uvedlo, že terorismus odsuzuje. Materiály, které publikovalo, ale byly podle deníku radikální. Vyzývaly například k ozbrojenému boji proti nepřátelům Alláha. Stránka už však v současné době neexistuje.

Britská policie má za to, že Masood nejspíš jednal osamoceně. V prohlášení z konce března uvedla, že nenašla žádné důkazy svědčící o tom, že by měl vazby na radikály z Islámského státu nebo Al-Káidy. Muž, jenž měl pestrý trestní rejstřík, se nicméně podle vyšetřovatelů zajímal o džihád.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz