15. července 2019 14:27, aktualizováno  22:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jste ze zločinem zamořených zemí.‘ Trumpovy výroky o kongresmankách považuje Mayová za nepřijatelné

Theresa Mayová, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Theresa Mayová, ilustrační foto. | foto: Reuters

Londýn  Britská premiérka Theresa Mayová považuje víkendové verbální výpady amerického prezidenta Donalda Trumpa proti skupině amerických kongresmanek za naprosto nepřijatelné. V pondělí to podle agentury Reuters řekl mluvčí končící šéfky britské vlády. Kritický vůči americkému prezidentovi byl podle agentury Reuters i kanadský premiér Justin Trudeau.

Trump rozpoutal bouři nevole a kritiky svými poznámkami na twitteru, v nichž tentokrát nevybíravě slovně napadl čtyři kongresmanky s přistěhovaleckými kořeny nebo tmavou barvou kůže. Ve svém příspěvku o nich napsal, že by neměly Američany poučovat o tom, jak vést zemi, když samy pocházejí z naprosto „rozvrácených a zločinem zamořených zemí“ a že by se do nich měly vrátit.

Trump se setkal nejen s odporem demokratů

Američtí demokraté poznámky okamžitě označili za rasistické. V pondělí se s kritikou připojila i premiérka země, která bývá považována za nejbližšího spojence USA. „Názor premiérky je takový, že rétorika, které bylo použito vůči těmto ženám, byla naprosto nepřijatelná,“ řekl mluvčí Mayové.

Také Trudeau se proti Trumpovým výrokům ohradil. „Kanaďané i lidé po celém světě přesně vědí, co si o těchto komentářích myslím. Takhle se v Kanadě nechováme,“ řekl kanadský premiér. Dodal, že rozmanitost Kanady je její největší silou a že země si to bude bránit. Reuters poznamenal, že Kanada s 36 miliony obyvatel se sama pyšní tím, že má nejrozmanitější populaci na světě a že je velmi vstřícná vůči přistěhovalecům.

Trump sice ve svých poznámkách konkrétní političky nejmenoval, ale je zjevné, že měl na mysli skupinu členek Kongresu, která zahrnuje čtyři ženy, jež vystupují velice kriticky vůči současné administrativě i vůči vedení domovské demokratické strany. Je mezi nimi Alexandria Ocasiová-Cortezová, rodilá Newyorčanka, jejíž rodina pochází z Portorika, Rashida Tlaibová a Ilhan Omarová, které se loni staly prvními muslimskými ženami ve Sněmovně reprezentantů, a Ayanna Pressleyová. Všechny až na Omarovou, která uprchla jako dítě s rodiči ze Somálska do Spojených států, se narodily v USA.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!