130 let

Vladimír Mečiar (vpravo) a budoucí slovenský premiér Robert Fico. | foto: Koller Jan, ČTK

Mečiar vydržel být hodný jen pár dní

Svět
  •   10:19
PRAHA/BRATISLAVA - S Vladimírem Mečiarem je to jako s překvapivě levným ojetým autem. Tak jako u takové „výhodné koupě“ nevíte dne ani hodiny, kdy se něco pokazí, u Mečiara si nemůžete být jisti, kdy způsobí nějaký problém.
Robert Fico a jeho Směr „koupil“ Vladimíra Mečiara a jeho Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) velice levně. Rozhodně levněji, než kolik by na politických ústupcích a vládních postech stály „standardní strany“ z reformního kabinetu Mikuláše Dzurindy. Pouhé dva ministerské posty a téměř žádné připomínky k programu vlády, to byla tak výhodná nabídka, že se o koalici s nacionalisty a HZDS ve Ficově Směru ani nehlasovalo. „Nic na světě není zadarmo“ a „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci“, zní dvě úsloví, která začínají platit i na Ficův vládní obchod.

Ján Slota už svými protimaďarskými výroky pro LN a rakouské noviny Die Presse stačil vyvolat mezinárodní skandál a Vladimír Mečiar zase první „krizi vlády“.

Když bylo při pátečním hlasování o důvěře vládě Mečiarovo místo v parlamentu prázdné, nikdo neuvěřil výmluvě předsedy HZDS, že marně hledal parkování před parlamentem. Jak trefně poznamenala zpravodajka České televize Aneta Petrovičová, Mečiar se nechává vozit autem s řidičem.

Pravý důvod vyšel najevo po několika dnech ve slovenském tisku, který si dal dohromady, že Mečiarova sabotáž hlasování o důvěře vládě byla projevem nespokojenosti s obsazením postů v tajné službě (SIS). Mečiar totiž chtěl na post náměstka SIS dosadit bývalého poslance svého HZDS Igora Urbana. Urban šéfoval výboru pro kontrolu SIS za dob Mečiarovy vlády na konci devadesátých let. Pod vedením tehdejšího ředitele SIS Ivana Lexy byla tehdy tajná služby zneužívána pro politické účely, například se podílela na únosu syna prezidenta Michala Kováče.

Do čela SIS si premiér Robert Fico dosadil svého blízkého spolupracovníka Jozefa Magalu. Ten ale odmítl Mečiarova „koně“ Urbana jmenovat. Mečiar proto včera zaútočil přímo na Magalu. Nový šéf SIS totiž před poslanci parlamentního výboru pro kontrolu tajných služeb mluvil o tom, že SIS odposlouchávala politické strany.

Mečiar se těchto slov chytil a dal podnět generálnímu prokurátorovi, aby buď zahájil rozsáhlé vyšetřování SIS, nebo stíhání Magaly za šíření poplašné zprávy. „V tom případě by měl prokurátor zakročit,“ uvedlo ve svém prohlášení tiskové oddělení HZDS.

Ideální vztahy nemá Mečiar ani se šéfem koaličních nacionalistů Jánem Slotou, na kterého podal dvě žaloby a jak se včera vyjádřil, stahovat je nehodlá. „Podání stáhnu, až se Slota omluví,“ uvedl Vladimír Mečiar, který přitom se Slotou a Ficem tvoří trojčlennou koaliční radu. Ta je hlavním mocenským centrem současného Slovenska. „To mi ale nebrání sedět vedle něho a bavit se,“ citovala Mečiara agentura TASR.
Autor: