25. září 2019 17:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migrant se chtěl začlenit do italské společnosti úklidem ulic. Policie jej ‚odměnila‘ pokutou 350 eur

Mestre je nejlidnatější obvod pevninské části města Benátek v severní Itálii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mestre je nejlidnatější obvod pevninské části města Benátek v severní Itálii. | foto: Wikimedia/SIG SG 510/No Copyright

Mestre (Itálie) Nigerijský uprchlík, který se chtěl vykonáváním prospěšných veřejných prací začlenit do italské společnosti, dostal od policie pokutu 350 eur za čištění ulice bez povolení. Pokutu ale nakonec policie stáhla, informoval server The Telegraph.

V zemích, které čelí masivnímu přílivu migrantů, se během posledních let vžilo, že příchozí uprchlíci uklízejí v ulicích spadané listí či smetí. Často od nich zaznívá, že raději budou dělat tuto drobnou činnost, než aby jen čistě žebrali na chodníku. Kolemjdoucí dokáží ocenit jejich aktivitu a dávají migrantům drobné mince do kelímků nebo baseballových čepic, které nechávají ležet poblíž místa, kde aktuálně pracují.

Tato praktika však nepřesvědčila policii v městečku Mestre, které leží nedaleko italských Benátek. Devětadvacetiletý Nigerijec přezdívaný Pondělí prováděl svůj rutinní úklid, když jej zastavila hlídka. Jeho prohřeškem se stal „očividný úklid areálu bez potřebných povolení od městské rady“. Muž nakonec dostal pokutu ve výši 350 eur.

Příběh je o to peprnější, že nepochopený pracant s sebou vždy nosil vysvětlující ceduli, na níž stálo: „Vážené dámy a pánové, rád bych se počestně integroval do vaší společnosti bez toho, abych musel žádat o almužnu. Budu udržovat vaši čtvrť čistou, na oplátku žádám jen příspěvek na svou práci.“

Migrantova cedule.

Migrantova cedule.

Místní právník Matteo D’Angelo následně založil na internetu veřejnou sbírku, jež měla zaplatit migrantovu pokutu. Myslí si, že potrestání je absurdní. Deníku The Daily Telegraph sdělil, že se jedná o bezpráví. „Tento muž vykonával veřejně prospěšnou činnost a zaslouží si podporu, ne trest.“

Pondělí dle jeho slov hrabal listí po každém dešti, uklízel cigaretové nedopalky, které na zem hází „civilizovaní“ spoluobčané, kteří se v zemi narodili a odnášel i exkrementy psů, na které majitelé zapomněli. „Zkrátka běda ubohému muži, který se snaží začlenit do společnosti,“ napsal Matteo na svém facebookovém profilu.

Kauza má nicméně šťastný konec. Policie pokutu nakonec stáhla, což odůvodnila nezkušeností strážníků, kteří byli noví a neznali důkladně celou vyhlášku. Hlídka prý vycházela mimo jiné z informací obyvatelů čtvrti, kteří mylně považovali mužův dobrovolný úklid za nucené práce, které se užívají jako trest a nahlíželi tedy na celou záležitost jinou optikou. S informací přišel server VeneziaToday.

Kladně komentoval výsledek také právník D’Angelo. Účast ve sbírce prý byla obrovská, každý chtěl přispět. Poté, co se doslechl o verdiktu, sbírku uzavřel. Vybrané peníze nyní zřejmě poputují ke šťastnému uklízeči.

Itálie od počátku migrační krize, která vyvrcholila v roce 2015, přijala desítky tisíc uprchlíků hledajících azyl. I přestože cesta přes Středozemní moře bývá pro migranty na člunech velmi nebezpečná, podstupují ji tisíce lidí ročně.

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...