Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Americké ministerstvo oznámilo, že se zmocnilo webových stránek napojených na dezinformační aktivity Íránu

Amerika versus Írán (ilustrační foto) foto: Pixabay.com

Washington/Teherán - Spojené státy podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát. Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu, napsala agentura AFP. Americké ministerstvo spravedlnosti incident potvrdilo a oznámilo, že řada stránek byla spojena s dezinformačními aktivitami.
  23:03

Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Íránská státní televize IRIB, která některé ze zasažených serverů zastřešuje, ve vyjádření odsoudila zablokování „médií, která odhalují zločiny spojenců Spojených států v regionu“. „Ačkoli demokratická vláda Spojených států tvrdí, že podporuje svobodu projevu, v praxi zavírá média,“ uvedla IRIB s tím, že USA tak podporují Izrael a Saúdskou Arábii, své dva dlouholeté spojence a zároveň regionální rivaly Teheránu.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobě napjaté, přičemž situaci zkomplikovalo vítězství ultrakonzervativce Ebrahíma Raísího v pátečních íránských prezidentských volbách. Ten v pondělí nasadil ostrý tón, když prohlásil, že se nehodlá setkat se svým americkým protějškem Joem Bidenem a že s USA a dalšími západními mocnostmi nebude vyjednávat ohledně íránského raketového programu a podpory, kterou Teherán poskytuje spřáteleným milicím v různých blízkovýchodních zemích.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.