1. května 2017 7:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na technologie zapomněl. Američana usvědčil z vraždy manželky chytrý náramek

Náramek Fitbit (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náramek Fitbit (ilustrační foto). | foto: MorePix/ Wikimedia

CONNECTICUT Čtyřicetiletý Američan Richard Dabate policii tvrdil, že svou manželku viděl na vlastní oči umírat poté, co ji zastřelil neznámý útočník. Při své výpovědi však nepočítal s tím, že ve hře je ještě „třetí svědek“. Tím se stal chytrý náramek Fitbit, který zaznamenal poslední pohyb jeho ženy.

K vraždě došlo 23. prosince 2015 v americkém státě Connecticut. Muž polici řekl, že se kolem deváté hodiny dopoledne právě vracel domů, když ho přepadl maskovaný vetřelec. Tvrdil, že to byl vysoký, obézní muž s hlubokým hlasem, který připomínal amerického herce Vina Diesla. Podle serveru BBC měl k vraždě útočník údajně použít revolver, který si Dabate koupil o dva měsíce dříve.

Elektronické zařízení však vyšetřovatelům „řeklo“ něco jiného. Data nalezená na náramku Fitbit, který měla žena ten den na sobě a který měří mimo jiné i srdeční tep a pohybovou aktivitu, totiž ukázala, že poslední pohyb zavražděná žena vykonala až v 10:05. To bylo hodinu poté, co byla podle výpovědi svého manžela zavražděna.

S přispěním tohoto rozhodujícího důkazu byl Dabate tento měsíc obviněn z vraždy, manipulace s fyzickými důkazy a křivého svědectví o smrti své ženy. O tom, zdali bude usvědčen, by měl soud rozhodnout v nejbližších dnech.

Podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnějším motivem vraždy fakt, že měl Američan milenku, se kterou čekal dítě. Rok před vraždou měl navíc své ženě napsat zprávu, ve které uvedl, že se chce rozvést.

kchKateřina Chramostová

Najdete na Lidovky.cz