18. září 2017 13:29, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za výchovu 268 dětí mají řád od Alžběty II. Žili s nimi oba teroristé z Londýna

Penelope Jonesová a Ronald Jones. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penelope Jonesová a Ronald Jones. | foto: Facebook

PRAHA Za svůj život se starali téměř o tři stovky dětí. Svých vychovali šest. Manželé Jonesovi z britského Sunbury na Temži dokonce za pěstounskou činnost dostali Řád britského impéria. Poslední mladík, o kterého se starali, se však podílel na pátečním teroristickém útoku v Londýně. A podle úřadů vychovávali i jeho staršího komplice. „Říct, že jsou zdrceni, by bylo málo,“ uvedla o stavu pěstounů jejich sousedka.

Osmnáctiletého chlapce (jeho jméno úřady ještě nezveřejnily) i jeho komplice při útoku v londýnském metru, 21letého Yahyaha Farroukha, začínají jeho pěstouni skutečně poznávat až teď. Do Velké Británie přišel před třemi roky, jako imigrant a sirotek z Bagdádu.

Z imigračního centra v Doveru jej vzali do péče pěstouni Penelope a Ronald Jonesovi, kteří za svůj život vychovali šest vlastních dětí a coby pěstounům jim prošlo domem kolem 268 dětí. 

Penelope Jonesová přijímá od královny Řád britského impéria.

Penelope Jonesová přijímá od královny Řád britského impéria.

Za svoji čtyřicetiletou práci dostali v roce 2009 vyznamenání od královny Alžběty a stali se tak členy Řádu britského impéria. Podle sousedů u nich v současnosti bydleli dva chlapci. Jednomu bylo osmnáct a druhému dvaadvacet.

V sobotu do domu Jonesových v Sunbury na Temži vtrhla na prohlídku policie. Manželé byli donuceni opustit domov a museli zůstat u přátel.

Deník Daily Mail hovořil s Aaronem Nyem, kterého se Jonesovi v minulosti také ujali. V poslední době prý ubytovávali adolescenty, se kterými to bylo těžké. „Soucítím s Penny a Ronem,“ řekl Nye. „Byli tak hodní k tolika dětem, tohle si opravdu nezasloužili.“

Fotografie z videa, které bylo pořízené po výbuchu v metru.
Členové pyrotechnického týmu stojí na ulici u stanice  metra Parsons Green.

„V minulosti na nějakou dobu s pěstounstvím přestali, ale pak je přibližně zhruba rok zpátky někdo přesvědčil a zase se k tomu vrátili. A brali k sobě právě uprchlíky,“ uvedl pro deník Guardian rodinný přítel Jim Adaway.

Sousedka Nicola Ryderová, která žije přímo naproti domu Jonesových, popsala osmaosmdesátiletého Ronalda a jedenasedmdesátiletou Penelope jako „nádherné lidi“. 

Nádherní lidé

„Říci, že jsou z celé té nešťastné situace zdeptaní, by bylo příliš mírné,“ dodala Ryderová.

„Penny je úžasná pěstounka. Vezme k sobě každého, nikoho neodmítne,“ uvedla pro deník The Sun rodinná přítelkyně Serena Barberová. „Jsou to skvělí lidé.“

Pár v minulosti poskytl rozhovor pro Elmbridge Can, místní komunitu, která pomáhá uprchlíkům se usadit. Penelopa Jonesová přiznala, že pěstounství má své světlé i tmavé stránky. „Ale jsou to všechno děti, nezáleží na tom, jestli jsou takoví, nebo makoví, jen potřebujou být milováni,“ dodala.

Osmnáctiletý terorista

Podle jednoho z Jonesových sousedů byli poslední chlapci, kteří bydleli u pěstounů problémoví. Jejich dům prý v posledním měsíci navštívila policie hned několikrát. „Vždycky vám přijde na mysl, že děti pěstounů budou mít trochu potíže, ale nenapadne vás zrovna terorismus,“ řekl Stephen Griffiths.

Osmnáctiletý mladík s Jonesovými žil po několik týdnů. Podle vedoucího místních konzervativců Iana Harveye pocházel z Iráku a jeho rodiče již zemřeli.

Podle deníku the Mirror se dostal do Británie, když mu bylo patnáct let. Předtím strávil několik měsíců tím, že se snažil skrytě projet do Spojeného království v některém z kamionů projíždějících kolem francouzského tábora pro uprchlíky v Calais.

Charitativní organizace pomáhající uprchlíkům mu pomohla s cestou do Británie v roce 2014 a umístila jej v Kentu, kde bydlel minimálně u dvou jiných rodin, než se dostal k Jonesovým.

Po útoku v londýnském metru ve stanici Parsons Green se snažil utéct. V sobotu jej zadržela policie v přístavu Dover, když se pokoušel nastoupit na loď.

Podle serveru CNN, který se odkazuje na informace britských úřadů, byl v rodině vychováván i druhý z teroristů, Yahyah Farroukh, který měl pocházet ze Sýrie. Policie ho dopadla v sobotu večer v rychlém občerstvení Aladin’s v Hounslow, nedaleko londýnského letiště Heathrow.

Jeho identitu zveřejnila policie v pondělí.  

18.září 2017 v 08:46, příspěvek archivován: 18.září 2017 v 14:32

First pictures of arrested Tube bomb suspect Yahyah Farroukh - Sky News https://t.co/G2yOOUONLg https://t.co/GCDXKdO85t

Podle obchodníka z Sunbury na Temži chodil jedenadvacetiletý chlapec pravidelně na nákupy. „Kupoval mléko a nealkoholické nápoje a byl to úplně obyčejný chlap,“ píše CNN. 

Starší z podezřelých, kterého televize Sky a další britská média označují jménem Yahyah Farroukh, chodil v letech 2013 až 2015 na střední školu West Thames, kde se učil anglicky.

Útok byl spáchán v pátek ráno ve vlaku metra ve stanici Parsons Green, kde částečně explodovala podomácku vyrobená nálož. Při útoku byly zraněny tři desítky lidí, žádné ze zranění nebylo podle dostupných informací smrtelné. Trasa District Line byla znovu otevřena v pátek večer, samotná stanice v sobotu nad ránem. 

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky