Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nechte se infikovat za 100 tisíc. Laboratoř hledá dobrovolníky pro test vakcíny na koronavir

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MOUNTAIN HOME AIR FORCE BASE

LONDÝN/PRAHA Zní to lákavě. Strávíte dva týdny před televizí, můžete hrát počítačové hry, sledovat filmy či dohnat vaše přátele v čtenářském klubu. K tomu vám ještě přidají 3500 liber (přes 100 tisíc korun). Má to ale háček. Oněch čtrnáct dní strávíte o samotě pod dohledem britských doktorů, jelikož budete nakaženi koronavirem.

Vědci totiž potřebují zjistit, zda jimi vyvinutá vakcína proti smrtelné nákaze skutečně funguje i na lidech. Londýnská laboratoř Hvivo tak nabízí až 24 lidem možnost stát se pokusným králíkem.

Hvivo je jednou z 20 společností, které pracují na vyvinutí vakcíny na virus, který již zabil přes 4 tisíce lidí. Jejich cílem je mít injekci s protilátkami do další chřipkové sezony. Odměna za nalezení ochranné látky proti koronaviru je totiž velmi vysoká.

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi, která donedávna vlastnila i českou Zentivu, prodala za loňský rok vakcíny proti chřipce o hodnotě 1,9 miliardy eur (48 miliard korun) a všechny laboratoře očekávají, že cena vakcíny na koronavir bude mnohem vyšší.

Hledání vakcíny začalo již v lednu letošního roku, když čínští vědci zveřejnili genetická data koronaviru Covid-19. Testy na lidech by podle listu The Sunday Times mohly v některých případech začít již příští měsíc.

Londýnská laboratoř Hvivo v tuto chvíli čeká na povolení od úřadů a okamžitě po jeho udělení začne s testováním. Do pacientů lékaři vpíchnou dva slabší typy koronaviru, než je Covid-19, ti následně pocítí symptomy, jako je horečka či kašel.

„Pokud to bude fungovat na menších virech, bude to fungovat i ve skutečnosti,“ uvedl pro Sunday Times virolog John Oxford z londýnské univerzity Queen Mary.

Dobrovolníci budou muset projít testy krve, moči i náchylnosti k srdečním příhodám. Vědci budou zkoumat i to, zda „lidští pokusní králíci“ již náhodou nemají vyvinuté obranné látky proti koronavirům.

Dobrovolníci stráví dva týdny nakaženi virem a dalších čtrnáct dní v karanténě. Nebudou smět provádět téměř žádné fyzické aktivity a ani s kýmkoliv přijít do fyzického kontaktu.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...