Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nakoupit a u pokladny hodit hlas do urny. Nový Zéland chce ze supermarketů udělat ‚volební místnosti‘

Svět

  5:00
Nový Zéland - Na Novém Zélandu plánují umístit volební urny do velkých nákupních center a supermarketů. Politici si od tohoto kroku slibují zvýšení volební účasti a posílení demokracie. Opozice krok kritizuje, protože dle ní urny na těchto místech přilákají hlavně voliče stávající vládní koalice.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

„Umístění volebních uren do supermarketů a nákupních center občanům usnadní hlasování. Je důležité, aby byly hlasovací urny tam, kam lidé běžně chodí, aby mohli snadněji zapojit hlasování ve volbách do svého rušného života,“ ohlásil podle serveru The Guardian novinku novozélandský ministr spravedlnosti Andrew Little. Krok podle něj povede k posílení demokracie. 

20.června 2019 v 01:58, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 16:34

We're strengthening New Zealand's democracy. Next year you'll be able to enrol on election day - and vote at the supermarket ➡➡➡ https://t.co/KifZeUg1fn

Jako v banánové republice, zní hlasy z opozice

Opoziční Národní strana (National Party) novinku kritizuje. Opatření prý nahrává levicovým stranám, jako jsou zelení a Novozélandská strana práce, z nichž se sestává nynější vládní koalice. Podle Guardianu opozice také prohlásila, že se jedná o krok hodný některé z „banánových republik“.

Podle poslankyně za zelené Golriz Ghahramanové nacionalisté kritikou veřejně přiznávají, že jejich volební úspěch stojí na nízké volební účasti. „Nacionalisté jsou rozhořčeni, že usnadňujeme Novozélanďanům účast ve volbách. Usnadňujeme ji proto, že demokracie je pro Nový Zéland dobrá!“ napsala Ghahramanová na Twitter. Národní strana získala v minulých volbách více než strana vládnoucí premiérky Jacindy Ardernové (New Zealand Labour Party). Strana práce se ale spojila se zelenými a stranou New Zealand First do vládní koalice.

21.června 2019 v 01:23, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 16:33

The Nats are upset that we’re making it easier for NZers to vote. Imagine admitting you depend on arbitrary bars on voting to succeed in politics! We’re making it easier because open democracy is good for NZ @NZGreens #NZPol https://t.co/t2NDSepLgz

„Chceme vysokou míru účasti v našich volbách, ale také chceme, aby hlasování bylo v souladu se zákony. Chceme se ujistit, že volit budou lidé, kteří mají skutečně právo volit,“ uvedl mluvčí pro věci reformy národních voleb Nick Smith.

Mimo zvýšení počtu hlasovacích uren se také má zjednodušit systém registrace k volbám pro Novozélanďany žijící v cizině. Podle posledních let se ukazuje, že tito lidé nejčastěji volí zelené. Nově se také budou moct Novozélanďané v jeden den registrovat k volbám i hlasovat.

U posledních voleb z roku 2017 činila volební účast 79 procent. Vzrostla napříč všemi věkovými skupinami. Politologové si ale nárůst vysvětlují především jevem zvaným „youth quake“ – tedy obecně větší občanskou angažovaností mladých lidí. 

Autor:

Moderní byt 2+KK
Moderní byt 2+KK

Pallova, Plzeň - Východní Předměstí
15 500 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat