Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Návod, jak být lepším teroristou.’ Britští vědci objevili digitální archiv s propagandou Islámského státu

Ozbrojení příslušníci extremistického hnutí Islámský stát (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojení příslušníci extremistického hnutí Islámský stát (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Londýn/Praha  Britští vědci z Institutu pro strategický dialog (ISD) objevili digitální archiv s propagandistickými příspěvky teroristické organizace Islámský stát (IS). Obsahuje více než 90 tisíc materiálů a má 10 tisíc návštěvníků měsíčně. V obsahu se prý například objevuje podrobný návod, jak teroristický útok provést a také detaily k nejznámějším světovým atentátům.

„Obsahuje to vše potřebné, co potřebujete vědět, abyste mohli útok naplánovat a provést,“ řekl zástupce ředitele ISD Moustafa Ayad, který archiv objevil. „V podstatě jsou tam rady, jak být lepším teroristou,“ doplnil. 

Jak píše server BBC, obsahem nalezených dokumentů byly například podrobnosti o teroristickém útoku v britském Manchestru v květnu 2017, kdy v koncertní hale vystupovala americká zpěvačka Ariana Grande, při jejímž koncertu se odpálil sebevražedný atentátník a zabil 22 lidí. Databáze obsahuje také detaily k událostem 11. září 2001 v USA.

K objevu takzvané digitální knihovny se vědci dostali po smrti vůdce Abú Bakra Bagdádího v říjnu roku 2019. Vůdce teroristické organizace Islámský stát přišel o život během americké vojenské operace na severu Sýrie. V té době mnoho příspěvků na sociálních sítích podporujících organizaci radikálních islamistů obsahovalo krátký odkaz. To navedlo vědce z Institutu pro strategický dialog ke zmíněným dokumentům a videím v devíti různých jazycích.

Archiv podle odborníků poskytuje způsob, jak neustále doplňovat extremistický obsah na internetu. Britské i americké protiteroristické úřady byly na toto rostoucí úložiště upozorněny, přesto však stále roste.

Vědci po měsíce zkoumali, jak je digitální knihovna spravována a kdo je typickým návštěvníkem a konzumentem takového obsahu. Zjistili, že veškerá data jsou rozprostřena do decentralizovaného systému, nikoli do jediného počítačového serveru. Kdokoli tak může sdílet obsah na webu prostřednictvím serverů založených na více místech. 

Propagandistický materiál je přidáván na sociální sítě, nejčastěji do komentářů jednotlivých stránek či uživatelských účtů. Jiná technika pak využívala Twitter k nabourávání účtů, díky kterým se dalo snáze dostat k celebritám nebo sportovcům. Vědci z ISD mluví o případu, kdy se takto vyznavači radikálního Islámu nabourali do účtu fanouška Justina Biebra a skrze jeho účet propagovali materiál ze zmíněného archivu.

 Jindy se zase nabourali do účtu anglického ragbyového týmu tak, že se nejprve vydávali za jeho fanoušky a začali účet sledovat. „Chápou sílu, jaká je v nalezeném archivu obsažena,“ vysvětluje kroky vyznavačů radikálního Islámu zástupce ředitele Institutu pro strategický dialog Moustafa Ayad.

Propagace životního stylu džihádistů

Vědci doplňují, že se v archivu ale nezobrazuje pouze násilí. Naopak se setkali s různými náboženskými texty a propagací toho, jak vypadá životní styl radikálních islamistů.

Nejvíce konzumentů takového obsahu jsou prý muži ve věku od 18 do 24 let, převážně z arabských zemí, přičemž 40% podíl obsahu přichází ze sociálních sítí, nejčastěji pak z YouTube. Podle poznatků vědců z ISD není ale objevená digitální knihovna jedinou svého druhu. 

Decentralizované platformy využívají další extremistické skupiny. „Lákadlem pro džihádisty těchto platforem je to, že vývojáři těchto decentralizovaných platforem nemají žádný způsob, jak jednat proti obsahu, který je uložen na serverech provozovaných uživateli, nebo proti obsahu, který je sdílen v rozptýlené síti uživatelů,“ uvedli odborníci. „Džihádisty přitahuje svoboda, soukromí a šifrování,“ dodali pro server BBC.

,

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...