Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

‚Návod, jak být lepším teroristou.’ Britští vědci objevili digitální archiv s propagandou Islámského státu

Svět

  5:00aktualizováno  13:06
Londýn/Praha - Britští vědci z Institutu pro strategický dialog (ISD) objevili digitální archiv s propagandistickými příspěvky teroristické organizace Islámský stát (IS). Obsahuje více než 90 tisíc materiálů a má 10 tisíc návštěvníků měsíčně. V obsahu se prý například objevuje podrobný návod, jak teroristický útok provést a také detaily k nejznámějším světovým atentátům.

Ozbrojení příslušníci extremistického hnutí Islámský stát (ilustrační snímek). foto: Reuters

„Obsahuje to vše potřebné, co potřebujete vědět, abyste mohli útok naplánovat a provést,“ řekl zástupce ředitele ISD Moustafa Ayad, který archiv objevil. „V podstatě jsou tam rady, jak být lepším teroristou,“ doplnil. 

Jak píše server BBC, obsahem nalezených dokumentů byly například podrobnosti o teroristickém útoku v britském Manchestru v květnu 2017, kdy v koncertní hale vystupovala americká zpěvačka Ariana Grande, při jejímž koncertu se odpálil sebevražedný atentátník a zabil 22 lidí. Databáze obsahuje také detaily k událostem 11. září 2001 v USA.

‚Velké zklamání.‘ Británie si návrat 20leté bývalé členky Islámského Státu do země nepřála, soud ji to umožnil

K objevu takzvané digitální knihovny se vědci dostali po smrti vůdce Abú Bakra Bagdádího v říjnu roku 2019. Vůdce teroristické organizace Islámský stát přišel o život během americké vojenské operace na severu Sýrie. V té době mnoho příspěvků na sociálních sítích podporujících organizaci radikálních islamistů obsahovalo krátký odkaz. To navedlo vědce z Institutu pro strategický dialog ke zmíněným dokumentům a videím v devíti různých jazycích.

Archiv podle odborníků poskytuje způsob, jak neustále doplňovat extremistický obsah na internetu. Britské i americké protiteroristické úřady byly na toto rostoucí úložiště upozorněny, přesto však stále roste.

Vědci po měsíce zkoumali, jak je digitální knihovna spravována a kdo je typickým návštěvníkem a konzumentem takového obsahu. Zjistili, že veškerá data jsou rozprostřena do decentralizovaného systému, nikoli do jediného počítačového serveru. Kdokoli tak může sdílet obsah na webu prostřednictvím serverů založených na více místech. 

Propagandistický materiál je přidáván na sociální sítě, nejčastěji do komentářů jednotlivých stránek či uživatelských účtů. Jiná technika pak využívala Twitter k nabourávání účtů, díky kterým se dalo snáze dostat k celebritám nebo sportovcům. Vědci z ISD mluví o případu, kdy se takto vyznavači radikálního Islámu nabourali do účtu fanouška Justina Biebra a skrze jeho účet propagovali materiál ze zmíněného archivu.

 Jindy se zase nabourali do účtu anglického ragbyového týmu tak, že se nejprve vydávali za jeho fanoušky a začali účet sledovat. „Chápou sílu, jaká je v nalezeném archivu obsažena,“ vysvětluje kroky vyznavačů radikálního Islámu zástupce ředitele Institutu pro strategický dialog Moustafa Ayad.

Propagace životního stylu džihádistů

Vědci doplňují, že se v archivu ale nezobrazuje pouze násilí. Naopak se setkali s různými náboženskými texty a propagací toho, jak vypadá životní styl radikálních islamistů.

Soud bude řešit kauzu finanční podpory Islámského státu, pachateli hrozí až dvanáct let

Nejvíce konzumentů takového obsahu jsou prý muži ve věku od 18 do 24 let, převážně z arabských zemí, přičemž 40% podíl obsahu přichází ze sociálních sítí, nejčastěji pak z YouTube. Podle poznatků vědců z ISD není ale objevená digitální knihovna jedinou svého druhu. 

Decentralizované platformy využívají další extremistické skupiny. „Lákadlem pro džihádisty těchto platforem je to, že vývojáři těchto decentralizovaných platforem nemají žádný způsob, jak jednat proti obsahu, který je uložen na serverech provozovaných uživateli, nebo proti obsahu, který je sdílen v rozptýlené síti uživatelů,“ uvedli odborníci. „Džihádisty přitahuje svoboda, soukromí a šifrování,“ dodali pro server BBC.

Autoři: