Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nečekané oběti covidu.’ Vonné svíčky upadají během pandemie v nemilost, je to kvůli ztrátě čichu?

Vonná svíčka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vonná svíčka (ilustrační foto) | foto: Notino blog

NEW YORK Výzkumnice Kate Petrova z Harvardovy univerzity přišla se zábavnou korelací mezi pandemií koronaviru a zhoršujícím se hodnocením na e-shopech, které prodávají vonné svíčky. Data zveřejnila na Twitteru s tím, že svíčky jsou nečekanou obětí koronaviru a že graf jejich popularity vykazuje téměř stejnou křivku jako růst počtu případů nákazy covidem.

Kate Petrova pracuje na harvardské studii o vývoji dospělých. Teď přišla s nečekanými daty o tom, jaká běžná součást domácnosti je vývojem pandemie koronaviru také ohrožena. 

Ukázalo se, že například na e-shopu prodejního giganta Amazon se výrazně zhoršila hodnocení vonných svíček od doby, kdy se objevila pandemie koronaviru. K dispozici dala na Twitteru Petrova křivku negativních hodnocení, která se nápadně podobá té, která sleduje vývoj počtu nakažených koronavirem.

„Nejprve jsem si stáhla podvzorek hodnocení amerických zákazníků u tří nejpopulárnějších a nejprodávanějších vonných svíček na Amazonu,“ uvedla Petrova. Data ukázala, že mezi lednem 2017 a lednem 2020 se průměrné hodnocení pohybovalo kolem 4,3 z 5. Průměr se ale od letošního ledna do listopadu prudce propadl.

„Mohlo by to být tím, že jedním z příznaků covidu je ztráta čichu? To je potřeba zjistit,“ uvedla Petrova podle serveru The Independent. „Navíc se u vonných svíček propadlo hodnocení mnohem více než u těch normálních,“ dodala.

„Pokud tedy nakupujete v rámci Black Friday (obrovská slevová akce, která se koná také v Česku, pozn. red.) a stále máte čich, kupte si i jednu vonnou svíčku a zanechte hezké hodnocení,“ vyzývá Petrova. „A ne, nepracuji pro žádnou firmu, co vyrábí svíčky. Jen se ráda koukám na data,“ vysvětlila výzkumnice.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...