Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nejhomosexuálnější parlament na světě‘. V Británii se do něj dostalo 50 LGBT politiků

Britský parlament při projevu Borise Johnsona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský parlament při projevu Borise Johnsona. | foto: Reuters

Říká se jim „Borisovy děti“. Jde o novou generaci mladých konzervativních poslanců, která se při nedávných britských volbách dostala do parlamentu pod vedením premiéra Borise Johnsona.

Poznáte je snadno. Mladí konzervativci vzdělání získali na státní škole, jsou členy pracující třídy, horliví podporovatelé Brexitu, sociální liberálové a mladší třiceti let, píše list The Times.

„Jsem všechno, čím by konzervativec neměl být,“ říká o sobě šestadvacetiletá Dehenna Davisonová. Ačkoliv je původně dcerou kameníka a zdravotní sestry, s vítězstvím konzervativců se nedávno vyhoupla na hodnost poslankyně za město Bishop Auckland. 

Davisonová je přitom jednou z osmi konzervativních poslanců, kteří ještě nedosáhli 30 let. Ti odporuje klasickému image starších stranických kolegů - staromódní absolvent prestižní soukromé školy Eton.

Dalších 24 konzervativců navíc o sobě otevřeně tvrdí, že jsou homosexuální nebo bisexuální. Labouristická strana má takových poslanců nejméně 18. V celém parlamentu funguje více než 50 LGBT poslanců. Westminsterský palác se tak stal  „nejhomosexuálnějším parlamentem na světě“, píše The Times.

Britský premiér Boris Johnson, který drtivě uspěl v prosincových předčasných...
Britský premiér Boris Johnson točí pivo s nově zvoleným konzervativním...

Mezi LGBT poslance se řadí i sedmadvacetiletý Elliot Colburn, který ve volbách kandidoval za stranu Liberálních Demokratů v jižním Londýně. Mladý poslanec je známý tím, že políbil svého partnera na veřejnosti poté, co během své volební kampaně sklidil homofóbní kritiku. „Chtěl jsem ukázat, že už se nebudeme skrývat jen protože se cítíme nepříjemně. Lidé by si měli uvědomit, že jsme jako každý jiný pár,“ dodal Colburn.

Dehenna Davisonová má za sebou rovněž perné chvíle. Její život se změnil ve třinácti letech poté, co zemřel její otec. „Myslím, že by byl na mě pyšný, ale nikdy by to nepřiznal. Nejspíš by si ze mě ale nějakým způsobem udělal srandu,“ řekla Davisonová pro list The Sunday Times.

Nedávno se odloučila od svého šedesátiletého manžela, který rovněž působil v konzervativní straně. Dvojice se objevila také v televizi v dokumentu o manželských párech čelícím předsudkům veřejnosti.

„Všichni říkají, že každý konzervativec by měl mít vystudovanou soukromou školu. To ale není pravda,“ řekla nejmladší poslankyně strany, čtyřiadvacetiletá Sara Britcliffová. Ta do parlamentu kandidovala za Hyndburn v Lancashire, kde předtím během jejího život vládla Labouristická strana.

Britcliffová prohlašuje, že nový post „nezastaví její mladý život“ a trvá na tom, že si ve volném čase vždy udělá čas na přátele nebo párty.

Mezi další „Borisovy děti“ lze zařadit i Jonathan Gullis, kterému je 29 let a donedávna působil jako učitel na střední škole ve městě Stoke-on-Trent North. Zdejší poslaneckou pozici přitom okupovali labourističtí činitelé už od roku 1950.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.