Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německé město zůstává v zajetí viru. Úřady tvrdí, že k šíření nákazy došlo při oslavách muslimského svátku

Město Gottingen foto: Webové stránky města Gottingen

Berlín - Na rozdíl od zbytku Německa, které se po rozvolnění opatření proti koronaviru vrací k normálnímu životu, jednoho více než stotisícového města přímo uprostřed země se to netýká. Právě naopak. Univerzitní Göttingen se stal ohniskem nákazy.
  17:45

Už před týdnem tu byly opět uzavřeny školy a toto opatření bylo v neděli prodlouženo o další týden. Obyvatelé města se přitom možná budou muset připravit na zavádění dalších omezení, upozorňuje agentura DPA.

Za ohnisko šíření koronaviru je považován komplex výškových obytných budov na okraji vnitřního města. Před dvěma týdny se tam konaly soukromé oslavy u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr následující po postním měsíci ramadánu. Podle místních úřadů přitom obyvatelé porušovali hygienická pravidla a odstupy.

Německo opět pustí své občany do ciziny. Pro český turistický byznys to může znamenat polití živou vodou

Virem se tak v místě nakazila výrazně více než stovka lidí včetně desítek dětí. V sobotu bylo ve městě 146 aktuálně nakažených, zatímco před propuknutím epidemie v panelovém domě téměř nikdo. V Göttingenu a okolí bylo o víkendu přes 220 nakažených.

Do neděle činila podle agentury DPA míra nově nakažených 43 na 100 000 místních obyvatel během sedmi dní. Pokud by toto číslo dosáhlo 50 na 100 000, znamenalo by to návrat k omezení pohybu a dalším omezujícím opatřením. K jejich vyhlášení je podle primátora města Rolfa-Georga Köhlera kompetentní město.

Už minulý týden místní správa vyhlásila úplné uzavření všech škol a místním sportovním klubům zakázala provozování všech kolektivních a kontaktních sportů. Prezenční výuka na školách bude podle na základě rozhodnutí z nedělního večera zapovězena i tento týden.

Nyní město čeká na výsledky hromadného testování mezi obyvateli obytného domu, který je zjevně ohniskem nového propuknutí epidemie. Na jejich základě hodlá přijmout případné další restrikce.

Od pátku do neděle mělo být otestováno zbylých 80 z celkových 600 obyvatel komplexu. Jde o lidi, kteří se navzdory úřednímu nařízení k testům zatím nedostavili. Úřady navíc předpokládají, že v objektu žije větší množství nenahlášených osob.

Poradci německé vlády letos čekají pokles HDP o 6 až 7 procent

Příčina místního propuknutí nákazy je podle deníku Die Welt předmětem sporů. Tvrzení úřadů, že je za ním nedodržení předpisů při oslavách, místní rodiny odmítají. Na facebooku dokonce tvrdí, že se žádné oslavy konce ramadánu nekonaly, ale v blízké mešitě se sešlo „vícero osob“ a na této povolené akci byly rozestupy a hygienická pravidla dodržovány.

V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, byla nemoc covid-19 dosud diagnostikována u 184 193 lidí, z nichž 8674 zemřelo. Zhruba 169 600 dříve nakažených eviduje RKI jako uzdravené, za posledních 24 hodin se jejich počet zvýšil o čtyři stovky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!