28. února 2018 14:10, aktualizováno  14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nemůžu klidně sedět v křesle ministra.‘ Kvůli vraždě novináře rezignoval slovenský ministr kultury

Slovenský ministr kultury Marek Maďarič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský ministr kultury Marek Maďarič. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenský ministr kultury Maďarič oznámil demisi. Novinářům řekl, že se nedokáže vyrovnat s tím, že za jeho působení byl zavražděn novinář. Reportér portálu Aktuality.sk Ján Kuciak a jeho partnerka byli zastřeleni minulý týden, policie za nejpravděpodobnější motiv dvojnásobné vraždy označila novinářovu investigativní práci.

„Z věcného hlediska má k médiím nejblíže ministerstvo kultury. Po tom, co se stalo, si nedovedu představit, že budu sedět v křesle ministra. Mé rozhodnutí souvisí s vraždou novináře,“ řekl Maďarič.

„Po tom, co se stalo, si nedovedu představit, že budu jen tak klidně sedět v křesle ministra,“ uvedl ministr podle serveru Denník N. „Podat demisi je mé osobní rozhodnutí, které se nevztahuje k nikomu v politice. Ráno jsem to oznámil panu premiérovi a předpokládám, že svou demisi osobně doručím panu prezidentovi v pondělí.“ Maďarič zůstává členem Smeru a nechává si i poslanecký mandát.

„Před nějakým časem jsem opustil vedení Smeru, možná i z důvodu jiného pohledu na nějaké věci, ale vždy jsem říkal, že má kritika směřovala k tomu, že chci, a by na Slovensku byla sociální demokracie. Jako řadový člen této strany bych chtěl (nadále - pozn. red.) působit, uvidíme, co přinese budoucnost,“ dodal Maďarič.

Loni v prosinci Maďarič rezignoval na post místopředsedy Směru-SD

Maďarič zastával post ministra kultury i v předchozích dvou vládách současného premiéra Roberta Fica, a to v letech 2006 až 2010 a 2012 až 2016. Maďarič řekl, že po odchodu z ministerského postu hodlá vykonávat mandát poslance, za kterého byl zvolen v předloňských volbách na kandidátce nyní nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), jejíž předsedou je Fico.

Slovenská opozice v souvislosti s vraždou novináře vybídla k odchodu ministra vnitra a policejního prezidenta, demisi Maďariče nepožadovala. Lídr opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič v reakci na Maďaričovo oznámení demise uvedl, že deset let kryl zločiny Směru-SD a že jeho demisi považuje za pozdní projev svědomí.

Loni v prosinci Maďarič rezignoval na post místopředsedy Směru-SD. Učinil tak po krajských volbách, ve kterých strana zaznamenala značné ztráty. Maďarič tehdy řekl, že v krajských volbách neuspěli nejen kandidáti Směru-SD, ale strana jako taková. V mediích byl Maďarič označován za politického stratéga Směru-SD, jehož vliv na chod strany se prý ale postupně snižoval. V minulosti měl Maďarič ve straně na starosti například předvolební kampaně.

Maďarič po nástupu současné koaliční vlády do úřadu neprosadil zvýšení takzvaných koncesionářských poplatků, z nichž je financován veřejnoprávní rozhlas a televize RTVS. Proti návrhu se postavila koaliční Slovenská národní strana, byť zlepšení financování RTVS kabinet slíbil ve svém programovém prohlášení.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!