Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
21. listopadu 2019 14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: ‚Nic nechci, nic nechci.‘ Trump vyrazil na svou obranu s poznámkami v rukou

Poznámky amerického prezidenta Donalda Trumpa k slyšení velvyslance Gordona... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poznámky amerického prezidenta Donalda Trumpa k slyšení velvyslance Gordona... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Donald Trump překvapil. Po více než roce se opět během vystoupení spoléhal na poznámky. Tentokrát byly napsané verzálkami a tlustou černou fixou. Měly mu pomoci s obhajobou v rámci impeachmentu.

Donaldu Trumpovi rozhodně nejsou cizí různé pokřiky a skandování. Oblíbeným refrénem jeho fanoušků před prezidentskými volbami bylo „Lock her up“ - zatkněte ji, myšleno Hillary Clintonovou. Právě tento pokřik se ale nedávno obrátil vůči samotnému prezidentovi, když navštívil koncem října baseballový zápas.

Právě jako skandování, nebo nepovedený konkurz na nevinného prezidenta, ale podle amerických komentátorů vypadalo prezidentovo středeční vystoupení na zahradě Bílého domu. Donald Trump totiž většinu vystoupení četl z poznámek. „Točí kamery?“ zeptal se prezident předtím, než začal číst.

„(Po Ukrajině) nechci nic, nechci nic, nechci nic,“ četl prezident z připravených listů papíru. „Nechci žádné quid pro quo (něco za něco),“ recitoval Trump nachystaný text.

Několik stránek poznámek napsaných fixou a velkými písmeny Trumpovi údajně nadiktovali jeho právníci. Snad poprvé se tak na zahradě Bílého domu prezident držel napsaného scénáře. Musel totiž reagovat na výpovědi amerického velvyslance pro EU Gordona Sondlanda v rámci impeachmentu – procesu na odvolání hlavy státu z funkce.

Sondland ve středu odpoledne uvedl, že jednal na žádost Trumpa a požadoval po ukrajinském prezidentovi „quid pro quo“ - něco za něco. Konkrétně prezident USA měl chtít „špínu“ na bývalého viceprezidenta Joea Bidena za to, že uvolní vojenskou pomoc Ukrajině a prezident Volodymyr Zelenskyj bude moci navštívit Bílý dům.

Ambasador Gordon Sondland svědčil před kongresovým výborem.

Ambasador Gordon Sondland svědčil před kongresovým výborem.

Podle Donalda Trumpa je ale již celé slyšení bez smyslu, protože „všichni dobře slyšeli, že (Sondland) řekl, že nic nechci.“

Americký prezident naposledy četl z ručně psaných poznámek v únoru loňského roku při setkání s přeživšími teroristického útoku v jedné z floridských škol. Výsměch komentátorů tehdy sklidil za poznámku připomínající, že má říct „Chápu vás“ během debaty se studenty.

mhMartin Hampejs
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...