Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nizozemci jsou nejvyšší lidé na světě, podle nové studie se ale zmenšují

Nizozemský volejbalista Luuc van der Ent nastupuje k evropskému čtvrtfinále foto: CEV.eu

Obyvatelé Nizozemska, kteří jsou se svou průměrnou výškou dlouhodobě nejvyšší lidé světa, se zmenšují. Ukazuje to nejnovější studie nizozemských vědců. Podle ní jsou muži narození v roce 2001 nižší o 1 centimetr než jejich vrstevníci z roku 1980. U žen je rozdíl dokonce 1,4 centimetru.
  7:25

Zprávu přinesl server CNN.

Generace z roku 1980 je možná vůbec nejvyšší. Muži narození v roce 1980 mají v průměru 183,9 centimetrů a proti narozeným v roce 1930 jsou o 8,3 cm vyšší. Ženy z roku 1980 vyrostly v průměru na 170,7 centimetrů ze 165,4 cm v roce 1930.

Studie statistického úřadu, zdravotnické služby GGD a národního institutu veřejného zdraví RIVM analyzovala 719 000 lidí narozených v Nizozemsku ve věku 19 až 60 let, které samy uvedly svou výšku. Jako referenční hodnotu použila průměrnou výšku ve věku 19 let.

Důvodem poklesu je podle vědců částečně zvýšená míra přistěhovalectví skupin obyvatelstva, které jsou nižší. Zmenšili se však i lidé, jejichž oba rodiče se narodili v Nizozemsku a jejichž čtyři prarodiče se rovněž v zemi narodili.

Vědci zdůraznili, že Nizozemci o titul nejvyšších lidí světa nepřišli a ti, co se narodili na přelomu tisíciletí, si mohou tento titul stále nárokovat. Podle jejich odhadu si titul drží od konce 50. let minulého století.

Vědci se roky snaží zjistit, proč jsou Nizozemci tak vysocí. Studie naznačují, že to mohlo být způsobeno přirozeným výběrem a tím, že vyšší lidé mají více dětí, kterým dál předávají příslušnou genovou výbavu.

Letošní zjištění však není první, které naznačilo, že výška se snižuje. Předchozí studie předpokládaly, že to může být způsobeno zvýšeným zaměřením na rostlinnou stravu a stabilizací „faktorů v životním prostředí způsobujících růst“.

Autoři: ,
Témata: Nizozemsko, CNN

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat