24. října 2017 4:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

O hrdinství v tajné misi nesměl nikdo vědět. Zraněného medika Zelených baretů nezastavil ani zřícený vrtulník

Gary Rose dokázal obrovské hrdinství opakovaně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gary Rose dokázal obrovské hrdinství opakovaně. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Zoufale se snažil zastavit krvácení bočního kulometčíka, kterému střela proletěla krkem. Tahle tajná mise války ve Vietnamu se už od začátku nevyvíjela vůbec dobře. Když příslušník Zelených baretů Gary Rose ve vrtulníku ošetřoval mariňáka u kulometu, začal se stroj řítit k zemi. Krátce předtím, než narazil na zem, Rose z vrtulníku vypadl.

Medal of Honor - Medaile cti je nejvyšší americké vojenské vyznamenání. Uděluje se jen za opravdu mimořádné činy. Za poslední dvě války, do kterých se USA zapojily, v Iráku a Afghánistánu (nejdelší válka, v které kdy Spojené státy byly) dostalo Medaili cti jen 17 vojáků.

V pondělí se nejprestižnější medaile dočkal i Gary „Mike“ Rose. Po dlouhých 47 letech. „Je to patriot, který se nikdy nevzdal, nikdy neutekl a vždy stál pevně na straně Boha, rodiny a země,“ řekl při ceremoniálu prezident Donald Trump.

Akci nazvali „Operation Tailwind“. Byla tajná, více než stovka amerických vojáků a Montagnardů (vietnamští „horalové“ vytrénování  speciálními jednotkami USA) se vydala 11. září 1970 na zakázané území - do sousedního Laosu. Cíl operace? Zastavit pašování zbraní po Ho Či Minově stezce - což byla cesta, která sahala z Vietnamské demokratické republiky do Jižního Vietnamu přes Laos a Kambodžu. Přes stezku proudily statisíce zbraní pro podzemní hnutí Vietkong i severovietnamskou armádu.

Dva medici na 134 vojáků

Do Laosu se vydal i 22letý medik speciálních Zelených baretů Rose. Pokud by se něco stalo, měl mít s jedním nezkušeným vietnamským medikem na starosti 15 Američanů a 120 Montagnardů. Rose měl za sebou jen jednu bojovou akci, při které byl o tři měsíce dříve zraněn, vysloužil si ale za odvahu Bronzovou hvězdu.

Gary Rose při své první misi v květnu 1970.

Gary Rose při své první misi v květnu 1970.

Hned poté. co vrtulníky vojáky v Laosu 70 km od hranice začaly vysazovat, všimli si jich Severovietnamci. „Ještě před tím, než jeden stroj dosedl na zem, zranila nepřátelská palba tři muže uvnitř,“ popsal Trump. Zraněni byli dva Američané a dva Montagnardové. Jeden z nich byl zasažen mimo obranný perimetr, proto se k němu musel seržant Rose proplazit. Když ho ošetřoval, musel neustále odrážet útoky nepřítele. Pak ho i přes silnou palbu odtáhl k ostatním. 

Speciální jednotka se probojovávala hlouběji do vnitrozemí. Zraněných přibývalo a tak musel Rose vždy ošetřovat a i během toho střílet po nepříteli. Palba byla tak intenzivní, že se nakonec mohl po bojišti pohybovat jen plazením. Většina vietnamských vojáků byla nezkušená a vyděšená z prvního boje, Rose tak musel působit i jako psycholog.

Vojáci nastupují do vrtulníku při operaci Tailwind.

Vojáci nastupují do vrtulníku při operaci Tailwind.

Jednotce hluboko v nepřátelském území poskytovaly pomoc jen nálety letadel a vrtulníků. 12. září na ně zaútočila velká skupina Severovietnamské armády. Jeden zraněný Montagnard zůstal 50 metrů za obranným perimetrem. Rose se k něm doplazil, vlastním tělem zraněného zaštítil a začal ho ošetřovat. Jednou rukou pak táhl Montagnarda nazpět, v druhé měl automatickou pušku a střílel.

Sám byl vážně zraněný

Když vojáka dotáhl zpět, vybuchl kousek vedle granát RPG. Střepiny se Rosemu zaryly do zad a hlavně do nohy. „Byl opravdu vážně zraněn. Na ‚Mikeově‘ chodidle nechal šrapnel díru,“ popsal Trump. Po zbytek mise Rose kulhal s pomocí hole, kterou používal jako berli. I přes svá zranění dál zachraňoval ostatní.   

Situace byla tak špatná, že museli pro desítky zraněných zavolat evakuační vrtulník. Ten kvůli neustávající palbě nemohl přistát, zůstal viset kousek nad zemí. Rose vstal, čímž se obnažil pro palbu nepřítele a pokusil se zraněné dostat do helikoptéry. Jenže pilot misi zrušil, stroj byl provrtaný střelami. Vrtulník se o několik kilometrů dál zřítil.

Jen za pomoci bitevních vrtulníků se jednotce, kde už téměř polovina mužů byla zraněná, podařilo dostat z obklíčení. Bez ohledu na jídlo či spánek Rose strávil celý den ošetřováním ostatních. To pokračovalo i v noci na 14. září, kdy je Severovietnamci zasypali raketami, granáty a střelbou.  

Gary Rose ve Vietnamu.

Gary Rose ve Vietnamu.

Rose přebíhal mezi zákopy a mezi střelbou se věnoval zraněným a povzbuzoval ostatní, aby se nevzdávali. 14. září se jednotce podařilo zničit tábor nepřítele, zabili jich pět desítek. Jenže letecký pozorovatel jim vzápětí sdělil, že se na ně žene více než 500 dalších Severovietnamců.

Nastal čas zmizet. Za pomoci bitevních vrtulníků přiletěly evakuační helikoptéry a vojáci do nich začali naskakovat. V tu chvíli byli nepřátelé už všude okolo a spustili pravé peklo. I když sám vážně zraněný, začal Rose k vrtulníkům pomáhat zraněným. Pár desítek minut předtím přinesl zpět i tělo mrtvého Montagnarda.  

Po přistání vrtulníku poskytoval Rose krycí palbu a na palubu posledního vrtulníku naskočil až jako poslední. V tu chvíli byli nepřátelé už jen 50 metrů daleko. „Při každé akci během těch čtyř dnů „Mike’ statečně bojoval, aby zachránil životy svých kamarádů, i kdyby to mělo znamenalo ztrátu jeho vlastního života,“ líčil Trump.

Gary M. Rose salutuje.

Gary M. Rose salutuje.

Když vrtulník odlétal, dál na ně létaly střely. Jedna zasáhla do krku  i bočního střelce od mariňáků a Rose měl další práci. Když stroj vystoupal do 1300 metrů, zasáhla je palba z protiletadlových zbraní. Vrtulník ztratil výkon a začal prudce klesat, Rose z něj kousek nad zemí vypadl. I přes další utržená zranění začal z trosek helikoptéry vytahovat zraněné, některé v bezvědomí. Ze stroje se totiž kouřilo a hrozilo, že kdykoliv exploduje. 

Nepřežili jen tři vojáci

Ostatní ošetřoval do té doby, než je vyzvedla další helikoptéra. I po návratu na základnu odmítl ošetření, dokud se nedostane lékařské péče všem ostatním. Při operaci Tailwind díky Rosemu zemřeli jen tři Montagnardové, zhruba 50 dalších bylo zraněno, stejně jako všech 16 Američanů.

Všichni si uvědomovali obrovské hrdinství jejich „Mikea“ Rose. Navrhli ho na Medaili cti, ale tu nemohl kvůli tajnému charakteru mise dostat - získal tak 16. ledna 1971 druhé nejvyšší vyznamenání - Distinguished Service Cross. Za co, to však nesměl vůbec nikomu říct. Mise zůstala tajná následujících 28 let, záznamy byly zveřejněny až v roce 1998.

Rose v armádě zůstal, sloužil na různých místech ve světě, do výslužby odešel jako kapitán v roce 1987. Medaili cti nebere jako ocenění pro sebe osobně, ale pro 2000 příslušníků speciálních jednotek, kteří v letech 1965-1972 podnikali „nájezdy“ do Laosu. „Můžu vám říct, že naše útoky zaměstnaly a přinutily zůstat v Laosu nějakých 40 - 50 tisíc Severovietnamců, kteří by jinak bojovali ve Vietnamu s našimi vojáky,“ řekl Rose serveru Army.mil.

Gary Rose se při ceremoniálu potkal s vojáky ze své jednotky, s kterými byl v...

Gary Rose se při ceremoniálu potkal s vojáky ze své jednotky, s kterými byl v roce 1970 v Laosu.

„Mnoho let byl příběh ‚Mikeova‘ hrdinství  nevyprávěn. Dnes ho ale řekneme světu a s hrdostí mu předáme nejvyšší ocenění našeho národa,“ řekl Trump před započetím ceremoniálu.

Mariňák přežil „smrt“ o 42 let

Mariňák u kulometu, kterému střela potrhala krk, zůstal naživu jen díky Roseově bleskovému zásahu a jeho skvělé péči. Svou „smrt“ přežil o 42 let.  „Když jsem ho viděl v ten den v roce 1970, nemyslel jsem si, že přežije. Z krku měl krvavé cáry a byl ve špatném stavu. To, že přežil až do roku 2012, mě naplňuje pocitem zadostiučinění.“

Příchod na ceremoniál.
Medal of Honor - nejvyšší vojenské vyznamenání.

Velitel operace Tailwind Eugene McCarley potkal onoho střelce pár let po konci války. „V tom vrtulníku měl zemřít. Když jsem ho potkal já, měl na krku jen dvě malé jizvy, nebylo poznat, že by ho někdy střelili. Jako by se to nikdy nestalo...“

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz