Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Svět

Panel WHO doporučil používat vakcínu AstraZeneca i přes pochyby o účinnosti

Vakcína AstraZeneca. foto: Reuters

ŽENEVA - Panel expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučil používat vakcínu britsko-švédské firmy AstraZeneca proti onemocnění covid-19. Učinil tak navzdory pochybnostem o její účinnosti proti takzvané jihoafrické mutaci i u pacientů nad 65 let, uvedly ve středu světové agentury. WHO by mohla očkovací látku schválit již v nadcházejících dnech.
  17:46aktualizováno  18:51

AstraZeneca před jihoafrickou mutací ochrání minimálně, u těžkých případů to není jisté. JAR zastavila distribuci

Strategická poradní skupina expertů WHO pro imunizaci (SAGE) uvedla, že výhody vakcíny převažují nad možnými riziky. Preparát by proto měl být doporučen k širokému užití, a to také u lidí nad 65 let. Jako vhodný interval mezi první a druhou dávkou vakcíny stanovila skupina dobu osmi až dvanácti týdnů.

SAGE rovněž uvedla, že ačkoliv vyvstaly pochybnosti o účinnosti vakcíny vůči nakažlivější variantě koronaviru poprvé zaznamenané v Jihoafrické republice, „není důvod nedoporučit její užívání“.

JAR v neděli zastavila očkování touto vakcínou poté, co testy provedené na malém počtu pacientů ukázaly, že látka nechrání proti mírnému a středně závažnému průběhu covidu-19 u lidí nakažených mutací koronaviru, která se v africké zemi stala dominantní. Tamní úřady oznámily, že nyní počkají na doporučení vědců, jak dál postupovat.

Praha dostane první vakcínu AstraZeneca nejdříve v březnu, uvedl primátor Hřib

Pochybnosti o účinnosti vakcíny firmy AstraZeneca se objevily i v souvislosti s věkem očkovaných. Použití preparátu jen u lidí mladších 65 let doporučily zdravotnické úřady mimo jiné v Německu, Francii, Rakousku či Švédsku. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) koncem ledna doporučila schválení vakcíny AstraZeneca, aniž by určila věkovou hranici pro její použití.

Expertka WHO na vakcinaci Kate O’Brienová podle agentury DPA uvedla, že při posuzování jakékoliv očkovací látky je přikládána menší váha skutečnosti, že je méně účinná při lehkém průběhu nemoci. Podle ní je naopak zásadní, zda je vakcína účinná při závažném vývoji onemocnění, což podle O’Brienové preparát od firmy AstraZeneca zřejmě je.

Doporučeními poradního orgánu se po celém světě řídí mnoho zdravotnických úřadů, které nemají kapacity na vypracování vlastních posudků. Dnešní doporučení neznamená automatické schválení vakcíny ze strany WHO, podle agentury Reuters by však organizace v této věci měla rozhodnout do poloviny měsíce. V případě schválení budou moci vakcínu nakupovat a používat jednotlivé agentury OSN.

Účinnost vakcíny AstraZeneca je podle agentury AFP 70 procent, což je méně než v případě vakcín firem Pfizer/BioNTech a Moderna, které mají účinnost vyšší než 90 procent. Britsko-švédská očkovací látka vyvinutá ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou nicméně využívá tradičnějších technologií, což usnadňuje její výrobu. Nemusí se také skladovat v hluboce podchlazeném stavu, čímž je vhodnější pro masové očkovací kampaně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!