Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pašeráci, kteří zavinili smrt migrantů v chladícím voze, dostali doživotí. Maďarský soud zpřísnil svůj verdikt

Svět

  9:55aktualizováno  13:13
Szeged (Maďarsko) - Doživotním odnětím svobody potrestal ve čtvrtek v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.

Pašeráci lidí, kteří jsou zodpovědní za smrt 71 migrantů před 4 lety (mezi oběťmi byly i ženy a děti, jejichž mrtvá těla našla policie, jak se rozkládají uvnitř dodávky odstavené na čerpací stanici), se u dnešního odvolacího soudu dočkali zpřísnění rozsudku. Bylo jim vyřknuto doživotní odnětí svobody. foto: Reuters

Maďarští pašeráci lidí dostali 25 let za smrt 71 migrantů před třemi lety

Mrtvé objevila rakouská policie 27. srpna 2015 v opuštěném uzavřeném chladírenském autě u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. Ve voze byli migranti, převážně Syřané, Iráčané a Afghánci, a bylo mezi nimi osm žen a čtyři děti. Protože zemřeli ještě před přejetím hranic, převzalo vyšetřování včetně soudního řízení Maďarsko.

Na volání o pomoc čtveřice pašeráků nereagovala

Afghánský vůdce gangu převáděčů lidí a tři bulharští spolupachatelé byli shledáni vinnými z toho, že zavinili smrt 71 lidí, když nereagovali na jejich zoufalé volání, aby jim otevřeli dveře a pustili tak dovnitř čerstvý vzduch.

Tři ze čtyř hlavních odsouzených dostali doživotí bez možnosti žádat po určité době o propuštění, čtvrtý tak může učinit po odpykání 30 let vězení. Deset dalších spolupachatelů stráví za mřížemi čtyři až osm let, a to bez možnosti předčasného propuštění, napsala agentura MTI.

V kamionu se dřevem na D1 jeli migranti. V návěsu je našla cizinecká policie

„Utrpení uvnitř kamionu je nepředstavitelné, stejně jako naprostá lhostejnost pachatelů projevená vůči smrti těchto 71 lidí. Proto není pochyb, že jediným trestem pro ty, kdo hráli hlavní roli, je za jejich zločin trest nejvyšší, což je doživotí bez možnosti předčasného propuštění,“ uvedl v odůvodnění rozsudku předseda soudního senátu Erik Mezölaki.

Proti rozsudku vynesenému prvoinstančním soudem v Kecskemétu loni 14. června se, pokud jde o čtveřici hlavních obžalovaných, na místě odvolali prokurátoři. Dali přitom najevo, že trvají na doživotním vězení pro všechny čtyři.

Odvolala se také obhajoba, která žádala překvalifikování trestného činu na méně závažné zabití.

Dalším deseti souzeným v této kauze soud v Kecskemétu loni uložil tresty vězení v délce od tří do 12 let.

Pašeráci nás zamkli v podpalubí, říká uprchlík z potopené lodi

Hlavou pašeráckého gangu byl tehdy třicetiletý Afghánec, jenž v Maďarsku získal status mezinárodně chráněné osoby, o který později přišel. Ostatní členové kriminální skupiny jsou bulharští občané. K hlavním obžalovaným v procesu, který začal loni 21. června, patřil šéf organizace a jeho zástupce, řidič chladírenského vozu a řidič doprovodného auta.

Podle obžaloby skupina od února do srpna 2015 přepravila od maďarsko-srbských hranic do západní Evropy kolem 1200 lidí a vydělala na tom statisíce eur (miliony korun). V 31 případech byly podmínky transportů stejně nebezpečné jako v případě, který skončil tragicky.

Základní info o případu:

  • V nákladním autě zahynulo na cestě z Maďarska do Rakouska 29 Iráčanů, 21 Afghánců, 15 Syřanů a pět lidí z Íránu, u jedné oběti se totožnost zjistit nepodařilo. Celkem zemřelo 59 mužů, osm žen a čtyři děti. Většina lidí necestovala sama, ale přinejmenším s jedním z příbuzných.
  • Automobil byl nalezen na dálnici A4 u rakouské obce Parndorf, která leží asi 50 kilometrů od Vídně a 25 kilometrů od Bratislavy. Těla byla v pokročilém stadiu rozkladu. Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru auta pravděpodobně udusili.
  • Většina těl byla převezena do vlasti, 15 obětí pohřbily úřady v Rakousku. Migranti neměli šanci přežít, vzduch v dodávce jim vystačil zhruba na půl až tři čtvrtě hodiny. Pašeráci je přitom vezli několik hodin přes celé Maďarsko.
  • Trestní stíhání pěti lidí obviněných v souvislosti se smrtí 71 migrantů převzalo na začátku listopadu 2015 od Rakouska Maďarsko, protože migranti zemřeli ještě před přejetím hranic. Čtyři Bulhary a jednoho Afghánce, který byl hlavou pašeráckého gangu, zatkla policie několik dní po nálezu těl.
  • Rakouský soud poslal v březnu 2016 na pět let do vězení bulharského pašeráka běženců, který byl součástí skupiny převáděčů zodpovědné za smrt 71 migrantů. Bulhar ale nebyl odsouzen za případ s mrtvými běženci. Dalšího Bulhara poslal soud v Maďarsku v únoru 2019 do vězení na čtyři roky a osm měsíců. Muž byl mimo jiné zodpovědný za naverbování dvou ze čtyř hlavních pašeráků, kteří smrt běženců zavinili.
  • V červnu 2018 soud v maďarském Kecskemétu potrestal 25 lety vězení čtyři hlavní obžalované. Dalších deset souzených v této kauze dostalo tresty vězení v délce od tří do 12 let. Dnes v odvolacím řízení soud v Szegedu hlavní čtveřici zpřísnil tresty a potrestal ji doživotním odnětím svobody.
Autor: