Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pět dávek z jedné ampule? Ne, sedm. Objev z Finska může výrazně urychlit očkování proti covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Helsinky Z jedné ampule naočkujeme pět lidí – tak zněly původní informace ohledně vakcíny Pfizer. Ve Finsku ale nyní přišli se zajímavým objevem. Zdravotní sestra z Helsinek vyzkoumala, že lze z jedné lahvičky použít až sedm dávek. Objev tak může vzhledem ke zpožděným dodávkám vakcíny výrazně pomoci v boji proti koronaviru.

Sari Roosová pracuje jako zdravotní sestra v Helsinkách. Teď se ale může stát výraznou osobností složitého boje proti covidu. Dle EurActivu totiž při očkování zjistila, že ampule ještě není zcela vyprázdněná a zbývá zde potenciální další dávka. Na základě konzultace se zaměstnavatelem tedy začala experimentovat a za použití určitého typu injekční stříkačky se jí povedlo zvýšit počet dávek z jedné lahvičky na sedm.

Teď její metodu oficiálně schválil finský zdravotní institut. Tento týden ve čtvrtek tak bude zdravotní sestra svůj postup ukazovat i dalším zdravotníkům, aby viděli, jak proces probíhá v praxi. Zároveň o celé věci vznikne výukové video.

Tento objev tak může být výraznou pomocí v boji proti koronaviru. Zjištění, že lze z jediné ampule vytěžit více dávek, než se předpokládalo, je v kontextu toho, že mnohé země Evropské unie trápí zpožděné dodávky domluvených vakcín, vítanou zprávou.

Například španělský El Pais už ve druhé polovině února psal, že některé regiony včetně Katalánska či Madridu zbytečně plýtvají tisícovkami dávek Pfizeru, protože nevypotřebují šestou a z jedné lahvičky využijí jen avizovaných pět. Důvodem je údajně nedostatek vhodných injekčních stříkaček.

Na druhé straně je to přitom právě možnost „vymáčknutí“ šesté dávky na úkor původních pěti, která se na dodávkách vakcín a jejich vzrůstající ceně podepsala. Smlouva se firmou Pfizer je totiž na počet dávek, nikoliv ampulí. Firma tak automaticky snížila počet ampulí, které do zemí dodává, neboť doručuje jen tolik dávek, kolik jí smlouvy předepisují.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VÝROBNÍ KVALITY - SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč