7. listopadu 2018 10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je gay a používá to v boji proti Trumpovi. Colorado bude mít prvního otevřeně homosexuálního guvernéra v USA

Nově zvolený guvernér Colorada Jared Polis se stal vůbec prvním otevřeně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený guvernér Colorada Jared Polis se stal vůbec prvním otevřeně... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Noc na středu se stala historickým okamžikem pro všechny americké menšiny. Rekordní úspěchy zaznamenaly ženy, původní američtí obyvatelé, muslimové, hispánci, ale i sexuální menšiny. USA tak budou mít například prvního otevřeně homosexuálního guvernéra.

Vítězem guvernérských voleb ve státě Colorado se stal dosavadní demokratický kongresman Jared Polis, který se již během svého působení v Kongresu otevřeně hlásil k homosexuální orientaci a občas ji využíval jako kontrast k současnému americkému prezidentovi. Podle AP se tak stane vůbec prvním guvernérem, který se netají tím, že je gay.

Server Vox však připomíná, že v roce 2004 přiznal bývalý guvernér New Jersey Jim McGreevey, že je homosexuál. Nehovořil však o tom při volbách. Bisexualitu pak v kampani otevřeně přiznala i demokratická guvernérka Kate Brownová, která zvítězila ve volbách v roce 2016.

Polis jako demokratický kandidát vedl značně pokrokovou kampaň, kterou se vymezoval vůči politice Donalda Trumpa. Slíbil zdravotní pojištění pro všechny, silné zákony omezující zbraně, investice do obnovitelné energie, zrušení trestu smrti i veřejné školky po celém Coloradu.

Andrew Gillum mohl být prvním afroamerickým guvernérem USA. Ve volbách však...
Demokratická kandidátka Alaxandra Ocasio Cortezová se stala nejmladší ženou...

Do současnosti působil jako coloradský kongresman a na federální úrovni podporoval legalizaci marihuany ještě předtím, než si obyvatelé státu odhlasovali volnost prodeje. Právě na to kladl důraz i během kampaně. „Jared je jediným kandidátem na guvernéra, který podpořil legalizaci rekreačního užití marihuany v Coloradu,“ stojí na jeho stránkách.

Na pozici guvernéra Polis nahradí demokrata Johna Kickenloopera, který byl v pozici od roku 2011.

V USA mimo volby do horní a dolní sněmovny Kongresu probíhala právě i hlasování o 39 nových guvernérech a zastupitelích na úrovni jednotlivých států. V guvernérských volbách v USA prozatím republikáni ztratili šest států, v mimořádně těsném souboji se jim ale podařilo udržet Floridu.

Demokraté zaznamenali velký úspěch v Novém Mexiku, Kansasu, Illinois, Mainu, Wisconsinu a Michiganu, kde dosud vládli republikáni. Těsný souboj svedl demokratý kandidát Andrew Gillum na Floridě, který se mohl stát prvním afroamerickým guvernérem v historii USA. Nakonec ale podlehl republikánovi Ronu DeSantisovi.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ OBCHODNÍK (ICT) Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz