24. ledna 2019 9:33, aktualizováno  13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Berlíně provádí velkou razii kvůli pašování zbraní z Česka a Slovenska

Německá policie provádí razii kvůli pašování zbraní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie provádí razii kvůli pašování zbraní. | foto: ČTK

BERLÍN Speciální policejní komando ve čtvrtek ráno v Berlíně zahájilo rozsáhlou razii proti mezinárodnímu gangu pašeráků zbraní. Vyšetřování je vedeno proti deseti osobám obviněným z pašování zbraní ze Slovenska, informovala agentura DPA s odvoláním na generální státní zastupitelství v Berlíně.

Deník Die Welt, který informace o razii přinesl dříve, píše o zbraních ze Slovenska a České republiky. Zatím byli při razii podle policie zatčeni čtyři lidé. Slovenská policie bez bližších informací potvrdila, že v případu spolupracuje s kolegy z Německa.

Policie od 06:00 SEČ prohledávala byty a restaurace v Berlíně a sousední spolkové zemi Braniborsko, potvrdila agentuře DPA policejní mluvčí. Podle ní bylo prohledáno 26 bytů a restaurací a zatčeny čtyři osoby. Vyšetřováno je údajně deset obviněných kvůli pašování a dalšímu prodeji upravených pistolí ze Slovenska. Státní zastupitelství má během dne sdělit další informace.

Podle německého zpravodajského serveru Welt.de jde o policejní zásah ve „zřídkakdy vídaném rozsahu“. Bezpečnostní složky hlavního města údajně v boji proti organizovanému zločinu vedou masivní úder proti mezinárodně činné skupině překupníků zbraní.

Organizace pašuje zbraně ve velkém stylu

Mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová uvedla, že elitní slovenská policejní jednotka NAKA spolupracuje s německými vyšetřovacími orgány prostřednictvím Europolu. Detaily o případu Baloghová neuvedla.

Vyšetřování podle informací Weltu pokračuje už více než půldruhého roku a zaměřuje se na organizaci, která „ve velkém stylu“ pašuje zbraně z Česka a ze Slovenska do Berlína. Jde přitom údajně o pistole malé ráže, které jsou předělávány na pistole ráže devět milimetrů. Podle jednoho z policistů se tak do Berlína a okolí dostalo více než 700 zbraní.

Kvůli nebezpečnosti gangu bylo do akce zapojeno téměř celé zvláštní berlínské komando SEK, podporované braniborskými kolegy. Policie má za cíl zatknout několik osob a zabavit zbraně, uvedla DPA.

ČTK

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz