9. ledna 2019 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zatím neidentifikovala podezřelé z brutálního útoku na politika AfD

Šéf regionální odbočky Alternativy pro Německo (AfD)  Frank Magnitz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf regionální odbočky Alternativy pro Německo (AfD) Frank Magnitz. | foto: ČTK

BERLÍN Německá policie má k dispozici videozáznamy ukazující pondělní útok na poslance a šéfa regionální odbočky Alternativy pro Německo (AfD) v Brémách Franka Magnitze. Ani jednoho z trojice podezřelých se jí ale zatím identifikovat nepodařilo.

Na záznamech je podle tiskové zprávy policie vidět, jak se k 66letému politikovi zezadu přiblížily dvě osoby, za nimiž s odstupem běžela ještě třetí. Jeden z podezřelých poslance srazil k zemi, a přivodil mu tak silně krvácivé zranění hlavy. Trojice pak z místa utekla.

Zatímco zástupci protiimigrační AfD hovoří o pokusu o vraždu, policie čin vyšetřuje jako těžké ublížení na těle. Na základě výpovědi Magnitze, který se zotavuje v nemocnici, původně vycházela z toho, že ho útočníci napadli nějakým předmětem. Ten ale na záznamech není patrný.

‚Černý den pro demokracii‘

Útok, který měl podle policie zřejmě politické pozadí, v úterý odsoudili zástupci všech parlamentních stran, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU). Kritikou činu nešetří ani německá média. „Takové napadení poslance je černým dnem pro demokracii,“ míní deník Die Welt. „Je to odporné, je to nebezpečný signál. Každý člověk v této zemi má právo zastávat svůj názor - i pravicově populistický,“ konstatuje zase list Rhein-Zeitung.

Některá média pak upozorňují na zhrubnutí politické debaty v Německu v posledních letech. Například Frankfurter Allgemeine Zeitung přitom poznamenává, že k tomu výrazně přispívá i AfD, u níž to podle deníku patří k „obchodnímu modelu“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz