Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
14. září 2019 12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Hongkongu zasahovala při střetech demonstrantů. Prodemokratické skupiny chtějí opět blokovat letiště

Policista pozoruje demonstranty za blokádou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista pozoruje demonstranty za blokádou | foto: Reuters

HONGKONG Policisté v Hongkongu vyzbrojení obušky v sobotu zasahovali při střetech pročínských demonstrantů s prodemokratickými skupinami, které protestují proti údajnému vměšování Číny do záležitostí Hongkongu. Potyčky obou táborů v oblasti Kowloon Bay předznamenaly protesty, které protivládní demonstranti ohlásili na víkend a během nichž chtějí znovu zablokovat mezinárodní letiště.

Jeden z demonstrantů v konfliktu s policistou
Zadržení demonstranti

Pročínští demonstranti se shromáždili u nákupního centra, provolávali podporu policii a vyzývali Čínu, aby si zachovala svou sílu, napsala agentura Reuters. „Hongkong je Čína,“ křičela jedna žena na kolemjdoucí. Každou konfrontaci mezi oběma tábory i policií zaznamenávaly desítky médií a přihlížející je zaznamenávali na své mobilní telefony. Policie zadržela několik lidí.

Hongkongští prodemokratičtí aktivisté už v pátek zahájili další sérii demonstrací, v nichž chtějí pokračovat po celý víkend. Lidé se za soumraku sešli na kopcích nad Hongkongem, aby vytvořili lidský řetěz s baterkami, mobilními telefony a blikajícími lucernami. Protesty tentokrát chtějí spojit s oslavami tradičního čínského Svátku středu podzimu, který připadl na pátek.

Protestující se znovu chystají narušit dopravu směřující na mezinárodní letiště a sejdou se před britským konzulátem. Hromadný pochod plánovaný na neděli v centru Hongkongu ale policie nepovolila.

Lidé v Hongkongu začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová už slíbila ukončit.

Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují nezávislé vyšetření údajných násilností ze strany policie při předchozích demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce někdejší britské kolonie.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Greta Thunbergová se omluvila za svůj  výrok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Greta Thunbergová se omluvila za svůj  výrok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Greta Thunbergová se omluvila za svůj  výrok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...