8. září 2019 10:15, aktualizováno  16:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Osvoboďte prosím Hongkong.‘ Demonstranti žádali u americké ambasády o pomoc Trumpa, organizátor Wong zatčen

Davy u americké ambasády v Hongkongu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davy u americké ambasády v Hongkongu | foto: Reuters

HONGKONG Demonstranti v Hongkongu v neděli pochodovali k ambasádě Spojených států a vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby jejich město osvobodil. Mnozí demonstranti mávali americkými vlajkami a nesli plakáty s nápisem „Prezidente Trumpe, osvoboďte prosím Hongkong“. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Policie pak použila slzný plyn, aby rozehnala demonstranty v nákupní čtvrti města.

Jeden z nejvýznamnějších prodemokratických aktivistů Joshua Wong oznámil, že ho v neděli znovu zadržela policie a obvinila z porušení podmínek kauce. Wong byl zadržen na letišti, podle listu Bild byl právě na cestě do Německa, kde se měl zúčastnit akce pořádané tímto deníkem. Koncem srpna hongkongské úřady Wonga zadržely a obvinily z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí. Následně byl Wong propuštěn na kauci. Své dnešní zadržení pokládá za pouhý důsledek procedurální chyby a předpokládá, že bude v pondělí propuštěn.

Hongkong se už několik měsíců potýká s masovými protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy ze ztráty svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu. Tisíce demonstrantů za dohledu policie zpívaly americkou hymnu a skandovaly slogany jako „Bojujte za svobodu, stůjte na straně Hongkongu“ či „Vzdorujte Pekingu, osvoboďte Hongkong“.

Někteří američtí zákonodárci vyslovují podporu hongkongským demonstrantům a vyjadřují obavy z hrozby brutálního zákroku ze strany Číny. Trump nicméně podle agentury AP naznačil, že Spojené státy se budou držet stranou. Americký prezident vyjádřil přesvědčení, že obchodní válka, kterou nyní Spojené státy s Čínou vedou, přiměje Peking k obezřetnému postupu.

„Prezidente Trumpe, osvoboďte prosím Hongkong,“ prosí demonstranti.
Lidé žádají o pomoc amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Chceme, aby americká administrativa pomohla chránit v Hongkongu lidská práva,“ citovala agentura Reuters jednoho z demonstrantů. Americký ministr obrany Mark Esper v sobotu vyzval Čínu, aby v Hongkongu postupovala umírněně. Viceprezident Mike Pence už dříve nabádal Peking k humánnímu přístupu k demonstrantům a varoval, že použití násilí by zkomplikovalo dosažení obchodní dohody.

„Hongkong stojí v čele boje proti čínskému totalitnímu režimu,“ uvedl jeden z organizátorů nedělního pochodu. „Prosím, podpořte nás v našem boji,“ dodal.

Pořádková policie ve stanici metra Causeway Bay v Hongkongu.

Pořádková policie ve stanici metra Causeway Bay v Hongkongu.

Policie se snaží zajistit pořádek v ulicích.

Policie se snaží zajistit pořádek v ulicích.

Člen policie pálí slzný plyn mezi protestující.

Člen policie pálí slzný plyn mezi protestující.

Muži je lékaři poskytnuta první pomoc poté, co se hodně nadýchal slzného plynu.

Muži je lékaři poskytnuta první pomoc poté, co se hodně nadýchal slzného plynu.

Protesty v Hongkongu pokračují od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu tohoto zákona, její slib však aktivisty neuspokojil.

Demonstranti v neděli vyzvali Washington, aby schválil návrh zákona, který by sankcionoval hongkongské a čínské představitele, kteří potlačují demokracii a lidská práva.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Včetně možnosti demonstrovat. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.